Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Publikace „Jak na přírodní zahradu“ přibližuje základní principy přírodního zahradničení a přináší vybrané tipy pro hospodaření v přírodní zahradě. Brožura zohledňuje tradiční i netradiční způsoby obhospodařování přírodních zahrad, jejich stabilitu a rozmanitost. Autory publikace „Jak na přírodní zahradu“ jsou Helena Vlašínová, Mojmír Vlašín a Karla Vincenecová z ZO ČSOP Veronica, která se dlouhodobě věnují certifikaci nově vzniklých přírodních zahrad, osvětě a vzdělávání v této problematice.
Pětice zahrad ve Zlínském kraji získala letos mezinárodní certifikát „Přírodní zahrada ©“. Do středoevropské sítě zahrad hospodařících v souladu s přírodou nyní patří jak zahrady soukromé, tak zahrady v areálech vzdělávacích a sociálních zařízení. Certifikát a plaketu „Přírodní zahrada“ udělili certifikátoři z Ekologického institutu Veronica.
Hostětín (13. listopadu 2015) - Nadcházející víkend 13. - 15. listopadu bude v Hostětíně patřit soběstačnosti v oblasti energií. Prakticky zaměřený wokshop představí možnosti, jak dospět k energetické soběstačnosti v domácnosti. Workshop Energetická soběstačnost pořádá Ekologický institut Veronica v rámci projektu Resilience, aneb proměňme hrozbu v příležitost, který je určen veřejnosti, odborníkům, starostům nebo akademikům. Účastníci se tak prostřednictvím akcí zaměřených na podporu soběstačnosti v oblasti potravin, energie nebo hospodaření s vodu mohou dozvědět, jak se připravit na dopady klimatické změny.
Od poloviny srpna do konce září mohla veřejnost hlasovat v anketě Brněnský strom roku. Do finále se dostalo osm stromů navržených veřejností, školami nebo odborníky. Ankety se zúčastnilo téměř sedm stovek hlasujících. Veřejnost rozhodla, že Brněnským stromem roku 2015 se stane dub letní v Brně - Žabovřeskách. Anketu Brněnský strom roku i letos vyhlásil Ekologický institut Veronica na podporu zájmu o městskou zeleň. Slavnostní vyhlášení ankety Brněnský strom roku proběhne 15. října v 16 hodin u vítězného stromu v Žabovřeskách na adrese Foersterova 2 v areálu Salesiánského střediska mládeže - domu dětí a mládeže v Žabovřeskách.
Pátek 2. října a sobota 3. října bude patřit tradičnímu Brněnskému biojarmarku, který se vrací na zrekonstruované náměstí Zelný trh. Brněnský biojarmark je každoroční setkání ekologických zemědělců, kteří přivezou zeleninu, ovoce, masné výrobky, sýry, pečivo, koření, marmelády či víno v biokvalitě. Letošní 24. ročník nabídne vedle programu pro děti i dospělé také ekologickou poradnu nebo košt moštů. Brněnský biojarmark pořádá ZO ČSOP Veronica ve spolupráci s Ekologickým institutem Veronica v rámci Brněnských dnů pro zdraví. Akci poskytla záštitu městská část Brno-střed.
Centrum Veronica Hostětín vyhlásilo 6. ročník soutěže Zlínská CO2 liga pro žáky 2. stupně základních škol a střední školy. Soutěž zprostředkovává žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice.
Bylo spuštěno hlasování 15. ročníku ankety Brněnský strom roku. Své nominace mohli do poloviny června zasílat jednotlivci i sdružení, školy nebo firmy. Mezi osm nominovaných stromů se letos dostali zástupci zeleně z centra Brna, Černých Polí, Žabovřesek, Komárova, Kohoutovic a Bystrce. Cílem soutěže je podpora zájmu veřejnosti o městskou zeleň. Anketu Brněnský strom roku tradičně vyhlásil Ekologický institut Veronica.
Více než 250 školáků Zlínského kraje se po celý školní rok dozvídalo, jak se připravit na přicházející změnu klimatu. Soutěž CO2 liga, kterou pro ně připravil Ekologický institut Veronica, je seznamovala s očekávanými dopady klimatické změny v ČR na bydlení, stravování, zásobování vodou a dopravu. Včera byla snaha a práce soutěžících završena a na závěrečné konferenci se dozvěděli, kdo v soutěži zvítězil.
Pracovníci ekocenter na jižní Moravě se vzdělávali pro udržitelný rozvoj Pracovníci a pracovnice center ekologického vzdělávání výchovy a osvěty na Jižní Moravě získali novou možnost vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje. Během posledních dvou let jim to umožnil projekt „Vzdělávání pro udržitelný rozvoj pro jihomoravská centra EVVO“, který realizoval Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Lipkou, školským zařízením pro environmentální vzdělávání. Pracovníci absolvovali vícedenní kurzy v oblasti ochrany klimatu, environmentálně šetrného provozu, ochrany přírody, přírodních zahrad, ekologického stavění a aktivního občana. V těchto dnech projekt končí.
Ekologický institut Veronica dnes vyhlásil již 15. ročník ankety Brněnský strom roku. Brňanky a Brňané mohou navrhnout libovolný strom, který je pro ně důležitý. Své náměty mohou zaslat jednotlivci i sdružení, školy nebo firmy, a to do až 15. června 2015. Poté odborná porota vybere finalisty a o vítězi rozhodne svým hlasováním veřejnost.
Na středu 22. dubna připravil Ekologický institut Veronica sérii akcí pro širokou veřejnost u příležitosti oslav mezinárodního Dne Země. Odborným poradenstvím, otevřenou dílnou, filmem a navazujícími besedami chce Veronica přispět k podpoře zájmu veřejnosti o ochraně životního prostředí a šíření znalostí jak k ní prakticky přispět. Dvorek poradny se díky praktické dílně promění v přírodní zahrádku ve středu Brna. Večer bude spojen s projekcí filmového dokumentu o palmovém oleji a ochraně deštných pralesů. Po celý den bude probíhat Den otevřených dveří. Návštěvníci si například budou moci prohlédnout žížalový kompostér a odnést si o něm publikaci. Druhý den, 23. dubna, naváže besedou o zkušenostech ze stavění i bydlení v domech z přírodních materiálů.
Více než 300 účastníků se sešlo na letos již šestnácté společné výsadbě vánočních jedliček. Rodiny, jednotlivci i dětské kolektivy z celého Brna přinesli jedle v květináči, které opatrovali již od vánočních svátků, aby společnými silami zasadili kousek nového lesa.
Proběhla Hodina Země 2015. Na stále nebezpečnější změnu klimatu upozornilo hodinovým zhasnutím více než 7000 měst ve 172 zemích světa a miliony jednotlivců po celém světě. Přidaly se k nim i desítky českých obcí, památek, firem a více jak tisícovka jedinců. Akci podpořil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve svém prohlášení „Lidé změnu klimatu způsobují a lidé také nesou její důsledky. Lidé ale zároveň tento problém mohou vyřešit.“
V sobotu, 28. března, proběhne po celém světě happening Hodina Země – symbolické hodinové zhasnutí světel. Ekologický institut Veronica Hodinu Země podpoří a přivítá Brněnským světelným cirkusem – večerní procházkou po Brně s prohlídkou dobrých a špatných příkladů nočního osvětlení. Více než hodinová výprava začne ve 20 hodin u sochy TGM na Komenského náměstí, průvodcem bude astronom, tmář a nový člen představenstva Technických sítí Brno, Jan Hollan. Účastníci na vlastní oči uvidí brněnskou tmu. Ve 20.30 společně s Janem Hollanem zhasnou obelisk v Denisových sadech.
Hodina Země (Earth Hour) je největším celosvětovým happeningem. V sobotu 28. března již po deváté zhasnou obce, kulturní památky, podniky, domácnosti i jednotlivci po celém světě na hodinu své osvětlení. To vše ve snaze upozornit na snahu o lepší ochranu životního prostředí a probíhající globální změny klimatu.
O víkendu byla slavnostně odhalena pamětní deska připomínající návštěvu prince Charlese v ekologické vesnici Hostětín. Od této návštěvy uplynulo právě 5 let. Centrum Veronica, které si princ také prohlédl, nadále směřuje své programy směrem k udržitelnému rozvoji a ochraně klimatu. I po pěti letech v Hostětíně zůstávají v platnosti přínosy, o kterých se tehdy s princem diskutovalo: čistší ovzduší, levnější energie z obnovitelných zdrojů (především slunce a biomasy), energetická soběstačnost a pracovní příležitosti.
Ministři životního prostředí členských zemí EU, jak velké snížení emisí Unie nabídne do připravované globální dohody o ochraně klimatu. Redukce exhalací však není dostatečná pro omezení globálního oteplení pod 2 °C.
Kompostování bioodpadu nemusí být věda, zvláště když pomohou žížaly. Na téma kompostování v interiéru se zaměřuje nový informační materiál „Pozvěte žížaly domů – na bioodpad s důvtipem“. Poradci z Ekologického institutu Veronica v něm popisují, jak kompostovat za pomoci žížal, čím je krmit a také jak poznat, že už je kompost zralý.
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy