Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Nová internetová stránka www.VyrobkyZKraje.cz přináší přehled výrobků a výrobců ze Zlínského kraje. Uživatelé tak mohou najít svého nejbližšího výrobce masa, mléka, pečiva, ovoce a zeleniny, medu, bylinek, ale i oděvů či řemeslných výrobků pro domácnost i zahradu. Web vytvořil spolek Tradice Bílých Karpat.
Více než jeden a půl roku se české domácnosti učily, jak a proč mohou snížit své účty za energii a přispět k ochraně klimatu. Přiměl je k tomu mezinárodní projekt SPIRIT, do něhož bylo kromě České republiky zapojeno ještě Irsko, Francie, Belgie, Itálie, Švédsko a Rakousko. Za českou stranu vedl projekt Ekologický institut Veronica. 573 českých domácností se zavázalo uspořit celkově téměř 1000 MWh energie, a tudíž 450 tun CO2.
Regionální značka Tradice Bílých Karpat (TBK) rozšířila svoji pestrou paletu výrobků o dalších deset. Mezi nově certifikované výrobky patří například medovina, květinová a ovocná vína, ovčí sýry a potravinářské a kosmetické oleje. Řemeslnou produkci zastupují výrobky z kovu a keramiky, dřevořezby, výroba recyklovaného textilu, celokožené obuvi a smyčcových hudebních nástrojů. Značku získaly také ubytovací a průvodcovské služby.
V Domě ochránců přírody a na dalších místech v Brně se opět prodávají vánoční jedličky v květináči. Zájem lidí o tuto alternativu klasického řezaného či umělého vánočního stromu je rok od roku vyšší. Obyvatele Brna trápí odpad vznikající v souvislosti s těmito svátky a hledají šetrnější možnosti.
V roce 2006 byla postavena budova Centra Veronica, která se stala první českou veřejnou budovou splňující pasivní standard. Důkladné izolace, solární architektura a použité technologie umožňují 7-10x menší spotřebu energie než v „běžném“ domě obdobné velikosti. Během 10 let provozu se s jeho principy a technologiemi seznámily tisíce návštěvníků a poskytl zázemí pro stovku seminářů.
5 druhů předkrmů, 5 druhů polévek, 5 hlavních chodů a 5 dezertů. Vše z kvalitního bio jehněčího masa či ze sezónní zeleniny a ovoce z regionu Bílých Karpat. To bude náplní kurzu vaření, který se koná v neděli 20. listopadu 2016 v Hostětíně. V tamním ekologickém centru Veronica totiž vaří bio, sezónně, regionálně – a mohou vás to také naučit.
Možnosti, jak dospět k energetické soběstačnosti v domácnosti představí prakticky zaměřený workshop, který pořádá 11.-13. listopadu 2016 Centrum Veronica v Hostětíně. Hlavním námětem bude využívání fotovoltaiky a úspory energie při bydlení.
Možnosti, jak dospět k energetické soběstačnosti v domácnosti představí prakticky zaměřený workshop, který pořádá 11.-13. listopadu 2016 Centrum Veronica v Hostětíně. Hlavním námětem bude využívání fotovoltaiky a úspory energie při bydlení.
S úderem 9. hodiny byl dnes na Zelném trhu zahájem 25. ročník Brněnského biojarmarku. Trhovci jsou na svých místech a návštěvníci si tak mohou přijít nakoupit čerstvou zeleninu v bio kvalitě, či si pochutnat na bohaté nabídce občerstvení, které připravila brněnská bistra a kavárny. Trh je dnes otevřen do 17 hodin, v sobotu pak do 14 hodin odpoledne.
Centrum Veronica Hostětín vyhlásilo 7. ročník soutěže CO2 liga pro žáky 2. stupně základních škol a střední školy. Soutěž zprostředkovává žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice.
V pátek a v sobotu mohou na Zelném trhu v Brně nakoupit návštěvníci biopotraviny a produkty lokálních pěstitelů, vyrobit si vlastní mošt nebo se dozvědět něco o ekologickém zemědělství. Zájemci budou moci ochutnat speciality od 25 prodejců, ke koupi bude vše od zeleniny po masné a mléčné výrobky z Moravy, teplé a studené občerstvení, víno a další speciality. Nakupování zpříjemní cimbálová muzika Veronica. Již dvacátý pátý ročník pořádá Ekologický institut Veronica ve spolupráci s městskou částí Brno-střed.
Zajímáte se o pasivní domy, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů? Chcete poznat obec, kterou letos v březnu ocenil i britský princ Charles?
Každému, koho láká dosažení alespoň částečné soběstačnosti v zásobování potravinami, vodou a energiemi, koho zajímá problematika změny klimatu v nejširších souvislostech a chce poznat možnosti udržitelných řešení, bude patřit letošní Letní škola klimatu, udržitelnosti a soběstačnosti. Pořádá ji koncem srpna Ekologický institut Veronica v Hostětíně. Nejnovější poznatky z oboru; přiblíží přední čeští odborníci a doplní je řadou konkrétních praktických příkladů a ukázek. Samozřejmou součástí budou i exkurze do míst, kde již udržitelná řešení fungují.
Ekologický institut Veronica dnes vydal manuál, jak uspořádat prodej a výsadbu vánočních jedliček v květináči. Cílem je rozšířit akci i do dalších částí České republiky. Doposud totiž prodej probíhal jen v Brně a blízkém okolí. Projekt vánočních stromků v květináči nabízí šetrnější alternativu ke stromkům řezaným, tedy takovým, které skončí po Vánocích u popelnic. Ekologický institut Veronica již nyní vyzývá zájemce z dalších míst, aby se do akce pustili na vlastní pěst. Protože se jedná o organizačně náročný projekt, s přípravami je nutné začít již teď v létě. Manuál zájemcům pomůže s prvními kroky.
Na poznávání přírody všemi smysly se zaměřují v Hostětíně. V tamní ukázkové přírodní zahradě vznikla Zahrada smyslů, která umožní vnímání přírody i „jinak“ než zrakem. Návštěvník bude potřebovat i čich, sluch, hmat, chuť – a určitě i ten smysl šestý, který jej přivede k prožitku a vnímání sepětí s přírodou. Návštěvníci budou moct využít také lektorovaných programů, které jsou vhodné i pro osoby se zdravotním postižením - například pro nevidomé.
V Hostětíně se zaměřujeme na poznávání přírody všemi smysly. V naší ukázkové přírodní zahradě vznikla Zahrada smyslů, která umožní vnímání přírody i „jinak“ než zrakem. Návštěvník bude potřebovat i čich, sluch, hmat, chuť – a určitě i ten smysl šestý, který jej přivede k prožitku a vnímání sepětí s přírodou. Návštěvníci budou moct využít také lektorovaných programů, které jsou vhodné i pro osoby se zdravotním postižením - například pro nevidomé. Jedna z prvních příležitostí poznat zahradu poslepu je i tuto neděli, 12. června 2016 při Zahradní slavnosti.
Nedělní odpoledne v přírodní zahradě Centra Veronica Hostětín bude patřit velkým i malým „zahradníkům“, dospělým i rodinám s dětmi. Zahradní slavnost se zde bude konat již počtvrté. Letošní novinkou je malý farmářský trh, kde si můžete zakoupit výrobky od regionálních producentů. Velká oslava přírodního zahradničení je spojená s exkurzí, aktivitami pro děti, ochutnávkami a zahradním poradenstvím.
Víkendový kurz v Hostětíně patřil všem, kdo chtějí dosáhnout alespoň částečné soběstačnosti v jídle, snížit svou závislost na průmyslově zpracované stravě a pojistit se proti dopadům ekonomické krize. Naučili se, jak vypěstovat kalorické potraviny, jak z nich připravit pokrm i jak pečovat o permakulturní zahradu.
Jak změní klimatická změna život v roce 2040? Jak se připravit na sucho nebo šetřit energií? Tyto a podobné úkoly plnili během školního roku žáci 31 základních a středních škol z celého Česka v rámci soutěže CO2 liga. Dnes se v Brně utkalo pět nejlepších týmů o vítězství. Hlavní cenu CO2 ligy získal tým žáků ze základní školy Vlachovice na Zlínsku. Jedinečnou soutěž pořádá Ekologický institut Veronica již pošesté, letos byla poprvé celostátní. Cílem soutěže je upozornit na to, jak se do našich životů v budoucnu promítne klimatická změna a co můžeme dělat pro zmírnění jejích dopadů.
Ekologický institut Veronica ve spolupráci s květinářstvím Kvítí Z lesa včera vpodvečer uspořádal workshop s názvem „Trochu jiné kvítí". Workshop byl tématicky zaměřený na sběr a vazbu divoce rostoucích květin jako možnou alternativu ke konvenčnímu květinovému průmyslu. Workshop se konal na kraji Brna, na místě, kde je dostatek divoce rostoucích květin.
Na květen a červen 2016 připravil Ekologický institut Veronica sérii exkurzí, které představí místa, kde se zpracovává vytřídění odpad. Veřejnost se bude moci na vlastní oči přesvědčit, jak se ze starého skla dělá nové, jak se bioodpad mění na důležitou surovinu a také co se děje s „odpadem“, který spláchneme do toalety.
Jaká je hadí kůže na dotek? Proč had vyplazuje jazyk? Je potřeba se hadů bát? Škodí nám nebo jsou užiteční? To - a mnoho jiného se dozvíte na exkurzi za plazy Bílých Karpat, která se koná tuto sobotu, 7.května 2016 od 10 hodin.
Centrum Veronica Hostětín od letošního roku vítá novou skupinu návštěvníků – zdravotně handicapované, seniory či rodiny s dětmi. Lektoři na ně jsou připraveni. Vyškolili se v muzikoterapii a arteterapii.
Soběstačnost v zásobování potravinami, energií, vodou. Utopie či realita? Naivnost anebo prozíravost v době očekávaných změn klimatu? Výzva a radost anebo dřina a nesmysl? Záležitost „poblázněných“ jedinců anebo celých komunit či dokonce alternativních strategií rozvoje celých států?
Co nabízí Bílé Karpaty handicapovaným? Jak s nimi pracovat? Jak přizpůsobit své prostory a nabídku aktivit? Na to odpovídá Interpretační plán pro Bílé Karpaty, nově rozšířený o tuto cílovou skupinu. Autory tohoto rozšíření jsou pracovníci Centra Veronica Hostětín.
Brno, 5. dubna 2016 – Jaké alergeny nebo látky narušující hormonální systém může obsahovat kosmetika? Právě na tuto otázku se snaží odpovědět zpráva, kterou Ekologický institut Veronika dnes zveřejnil. Věnuje se problematickým chemickým látkách v kosmetice z hlediska lidského zdraví nebo životního prostředí. Zpráva se zaměřuje na látky a jejich skupiny, které jsou předmětem dotazů spotřebitelů – syntetická pižma, parabeny, UV filtry v krémech, alergeny, triclosan a triclocarban. Zprávu zpracoval odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik MUDr. Miroslav Šuta
Zahradní terapie je stále více se rozvíjejícím oborem v léčbě nejrůznějších chorob, ale také prostředkem k uvědomování si sebe sama. Jak upravit přírodní zahradu a jaké prvky v ní využít, na to se jelo podívat do Brna více než 20 zájemců z Bílých Karpat. Exkurzi organizovalo Centrum Veronica Hostětín, které svoji vlastní přírodní zahradu upravuje pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky a pobyty v zahradě doplňuje i o specifické programové aktivity.
Na zážitky v podobě poznávání přírody a života v ní se zaměřilo Centrum Veronica Hostětín. V rámci svých nových programů zve na výlety do krajiny nebo do Zahrady smyslů v přírodní zahradě. Vychází tak vstříc trendu dnešní uspěchané doby – hledání klidu a hlubokých a uvolňujících prožitků, které přináší pobyt v přírodě a souznění s ní. Aktivity jsou určeny i osobám zdravotně či sociálně znevýhodněným, například nevidomým nebo vozíčkářům.
Centrum Veronica Hostětín přichází s novinkou pro své návštěvníky. Od března zde mohou při pobytu v obci hledat poklad. Hledačka, neboli questing, je stále rozšířenější hrou, která vám umožní poznat nová turistická místa či regionální témata. Nevyžaduje od vás nic jiného než chuť hledat indicie a luštit tajenku. Podaří-li se vám to, poklad bude váš.
Na světě je více než 7000 málo známých nemocí, kterými trpí jen hrstka pacientů. Tato onemocnění se označují jako „vzácná“. Centrum Veronica Hostětín otevírá své dveře i těmto návštěvníkům, připravuje pro ně programovou nabídku a upravuje své prostory. O svých aktivitách informovali hostětínští na setkání u příležitosti Dne vzácných onemocnění. To proběhlo 29. února 2016 pod heslem: Připojte se k nám, chceme být slyšet.
Od 3. do 7. února probíhal v Centru Veronica Hostětín seminář Otevřený prostor. Letošní ročník byl věnován tématu místní ekonomiky a klimatických změn. Pětadvacítka účastníků z neziskového, aktivistického a především akademického prostředí sdílela své zkušenosti s možnostmi adaptace na klimatickou změnu na lokální úrovni. Seminář byl závěrečnou akcí projektu „Resilience aneb Proměňme hrozbu v příležitost“.
Následující čtyři dny budou v Centru Veronica Hostětín patřit již desátému ročníku semináře Otevřený prostor. Letošním tématem jsou měkké a lokální cesty k odolnosti vůči klimatickým změnám. Seminář Otevřený prostor je neformální metodou sdílení zkušeností a nápadů účastníků, kteří se s otázkami odolnosti komunit vůči klimatickým setkávají v a kademickém prostředí, v neziskovém sektoru či ve své obci. Tento ročník obohatí také host z Velké Británie.
Na poznávání přírody všemi smysly se zaměřují v Hostětíně. V tamní ukázkové přírodní zahradě vzniká Zahrada smyslů, která umožní vnímání přírody i „jinak“ než zrakem. Návštěvník bude potřebovat i čich, sluch, hmat, chuť – a určitě i ten smysl šestý, který jej přivede k prožitku a vnímání sepětí s přírodou. Návštěvníci budou moct využít také lektorovaných programů, které budou vhodné i pro osoby se zdravotním postižením - například pro nevidomé.
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy