Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Spolek Tradice Bílých Karpat vydává nové výukové materiály pro žáky 2. stupně. Týkají se tématu úbytku vody v krajině, což je alarmující problém současnosti. Přestože se řešení problému se bude týkat především mladé nastupující generace, tak ve školách mu zatím není věnována dostatečná pozornost. Díky novým materiálům získají učitelé náměty do výuky a ekologické Centrum Veronica v Hostětíně nový třídenní pobytový program.
Již několik let se v Hostětíně věnují práci s tělesně postiženými – dospělými i dětmi. Zprostředkovávají jim kontakt s přírodou a připravují programy ekologické výchovy. Letos svoji nabídku obohatili o nový pobytový program. Při něm děti poznávají stará řemesla i regionální farmáře a řemeslníky.
Oblíbená internetová Ekomapa získala novou rychlou tvář – vhodnou i na zmenšenou na obrazovku mobilů. Uživatelé nemusí zapínat počítač, aby zjistili, kde před vánoci nakoupit bez obalu anebo kam zajít v Brně na veganské jídlo. Nové aplikaci nabízí rychle a pohodlně také informace o kvalitě vod ve více než 1200 studánkách, poradí, kam odložit starý textil, kde je zvířecí útulek anebo nabídne přehled o slaměných domech v celé republice. Lze vyhledávat ve více než 40 kategoriích a mezi téměř 5000 objekty. Mapu připravil Ekologický institut Veronica a je dostupná je na adrese www.veronica.cz/ekomapa.
Tři dny nabité informacemi o klimatu. Klima ze všech úhlů pohledu. To mohlo zažít 12 účastníků Školy ochrany klimatu 11. - 13. listopadu v Hostětíně. Program byl pestrý a všichni odjížděli s tím, že už mají jasno. Co je příčinou klimatického rozvratu, jaké jsou dopady - i co můžeme udělat my sami. Akci pořádal Ekologický institut Veronica.
Na každého občana České republiky ročně připadá 12 tun skleníkových plynů. Rok života u nás (každodenní dojíždění do práce, vytápění, elektřina, jídlo, domácí spotřeba, zábava) a týdenní dovolená na Bali má na globální oteplování přibližně stejný dopad. Omezit soukromé a služební cesty letadlem může skoro každý, stejně jako si zvolit dovolenou vlakem do blízkých destinací. Manifest Nelétám.cz s informaci o dopadech letectví na životní prostředí a možností ho podepsat, dnes představil Ekologický institut Veronica.
Za tradičními poklady, které nabízejí Bílé Karpaty, se vydaly děti s diagnózou SMA – spinální muskulární atrofie. V Centru Veronica Hostětín pro ně pracovníci připravili letní tábor s bohatým řemeslným, kulinářským i kulturním programem. Děti tak poznávaly stará tradiční řemesla i zdravý životní styl založený na nabídce z přírody.
Pracovníci Centra Veronica Hostětín systematicky rozvíjí ekologickou výchovu pro zdravotně či sociálně znevýhodněné. Budují vztah těchto osob k přírodě, dovedou účastníky do ní – a někdy je musí do přírody i dovézt. Žádný handicap však není nepřekonatelný – a tak si v přírodní zahradě užívají nevidomí, lidé na vozíčku, méně pohybliví senioři. Letos se spolupráce zaměří na děti.
Zahradní slavnost v Hostětíně přinesla lidem nevšední zážitky. Mohli si totiž vyzkoušet, jak se žije osobám, které mají nějaký zdravotní handicap – například nevidí anebo nemohou chodit. Pracovníci Centra Veronica prezentovali na slavnosti své aktivity, při kterých se věnují ekologické výchově pro handicapované.
Řada slavných památek a celé obce se v sobotu večer na hodinu ponoří do tmy. Více než 150 obcí v České republice, včetně třinácti statutárních měst, se připojuje k celosvětové Hodině Země. V půl deváté večer na hodinu zhasnou, stejně jako města v dalších více než 180 zemích. Celý svět se symbolicky spojuje a dává najevo, že Země potřebuje naši pomoc při ochraně klimatu. Celosvětovou kampaň Hodina Země koordinuje v ČR Ekologický institut Veronica.
Miliony lidí po celém světě v sobotu 30. března 2019 od 20:30 hodin zhasnou ve svých obcích, obývácích i firmách. Dají tak symbolicky najevo, že vnímají, jak se mění klima Země a že jim záleží na tom, v jakém světě budeme žít. Celosvětová kampaň Hodina Země upozorňuje, že se urychleně musí skončit s využíváním fosilních paliv. Ne “někdy”, ale už teď, do deseti let. Jde o budoucnost mladé generace a všech následujících. V České republice akci koordinuje Ekologický institut Veronica.
Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, se koná v sobotu 30. března 2019. Ve 20.30 hodin obce na hodinu vypnou svá veřejná osvětlení a nasvětlení významných památek, lidé zhasnou světla ve svých bytech, firmy a podniky uspořádají veřejné vzdělávací či kulturní akce. Účastníci tak dají i letos najevo svou podporu ochraně životního prostředí a připomenou ostatním i sobě, že bychom měli konat. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.
Klimatická koalice (platforma rozvojových a ekologických organizací zabývajících se změnou klimatu) a Zelený kruh (asociace ekologických organizací) velmi vítají, že se studentky a studenti českých středních škol připojují ke globálním akcím mladých lidí a první studentskou stávkou za klima budou tento pátek (15. března) naléhat na řešení nejzávažnějšího globálního problému současnosti.
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy