Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Tisková zpráva ekologického institutu Veronica
z 13/1/2011
Dvě nové publikace o ochraně klimatu a světelném znečištění
U příležitosti Hodiny Země – celosvětové akce upozorňující na problém klimatické změny – vydal Ekologický institut Veronica dvě publikace. Jedna je zaměřena na ochranu klimatu a na praktické řešení snižování emisí CO2, druhá se zabývá fenoménem světelného znečištění a radami obcím, jak svítit chytře a úsporně.
Klima nejde chránit jen jednu hodinu v roce. Letošní Hodina Země proto měla ústřední motiv „60+, hodinou to jen začíná“. Pro zvýšení povědomí o globálním oteplování v Česku a pro návrhy konkrétních řešení, jak emise skleníkových plynů (CO2) snižovat, vydává nyní Ekologický institut Veronica dvě publikace.
První publikací věnující se opatřením proti klimatickým změnám z pohledu lokálního je kniha Jana Labohého Města a ochrana klimatu, s podtitulem Úmluva starostů a primátorů.
Úmluva starostů a primátorů (anglicky Covenant of Mayors) je celoevropská síť měst, které si vytyčily za cíl snížit do roku 2020 emise CO2 o více než 20 % proti stávajícímu stavu. Jan Labohý, autor publikace, vysvětluje: „Na lokální úrovni lze realizovat spoustu opatření, které emise skleníkových plynů razantně sníží. Zejména se jedná o úspory energie docílené pomoci zateplování domů, používání efektivnějších způsobů vytápění, svícení, preferováním veřejné hromadné dopravy a cyklistiky, stavěním budov v tzv. pasivním standardu, používáním obnovitelných zdrojů energie či správným územním plánováním.“
K 2372 evropským městům se doposud, a to dosti nenápadně, připojilo jediné české město, Jeseník a město Český Brod oficiálně podalo přihlášku, Úmluvu ale prozatím nepodepsalo. Několik dalších měst se k připojení možná chystá, například město Brno se rozhodlo pro přistoupení již v roce 2009, ale doteď se k Úmluvě nepřipojilo. „Zapojením do tohoto společenství si město zvyšuje možnosti čerpání evropských peněz, v rámci sítě měst se dostane k mnoha know how, k osvědčeným postupům ze zahraničí, provoz města se učiněním rozumných opatření zlevní. A hlavně – lidem se v takových městech žije lépe! Doufáme proto, že česká města i díky naší osvětě začnou k Úmluvě přistupovat,“ doufá Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica.
Druhou knihou, která je taktéž spojena s Hodinou země, je publikace Jana Hollana Venkovní osvětlení v obci. Jan Hollan, fyzik a astronom, se dlouhodobě věnuje jak problematice globálního oteplování, tak problémům spjatým se špatným svícením – světelným znečištěním.
V knize je srozumitelnou formou přístupnou čtenáři vysvětleno, čemu všemu škodí nevhodné noční svícení. Velmi negativní dopady má nevhodné svícení na noční přírodu, živočichy i rostliny, i na lidské zdraví – svícení pouličními lampami do oken má za následek nekvalitní spánek, stres, ale i nárůst rakoviny či leukemie. „Člověk je, jako každý organismus na zemi, geneticky uzpůsoben rytmu střídání noci – tmy – a dne – světla. Pokud část noci umělým osvětlením odstraníme, tělo nemá čas na regeneraci a nejsou zahájeny důležité hormonální procesy, které nás jinak přirozeně chrání před rakovinotvorným bujením“, vysvětluje Hollan. „Přitom řešení je jednoduché – používat dobrá světla, která svítí jen tam, kam je potřeba, kdy je potřeba a jak moc je potřeba. V knize podrobně rozebírám, jaké typy lamp a jaké druhy svítidel jsou vhodná na jaké užití, že má všechno veřejné osvětlení svítit dolů na zem, ne lidem a pánubohu do oken. Možnosti sehnat na trhu správné osvětlení jsou, není proto důvod svítit špatně.
Používání dobrého osvětlení má pro obec tři výhody: lidé mohou v noci spát, město osvětlené decentně je útulnější a město rozumným přístupem k osvětlování ušetří značné částky za elektřinu. Tím přispěje i ke snížení emisí skleníkových plynů,“ shrnuje Jan Hollan důvody, proč si knihu mají samosprávy přečíst a postupovat dle jejího návodu.
Vydáním knihy Jana Labohého o Úmluvě starostů a primátorů a Jana Hollana o světelném znečištění uzavírá Ekologický institut Veronica řadu čtyř publikací, které se věnovaly radám obcím, jak ze sebe vytvořit lepší místo pro život. Na podzim minulého roku vyšly knihy Miroslava Šuty a Miroslava Patrika o problematice dopravy ve městech a obcích, Účinky výfukových plynů z automobilů na lidské zdraví a Aby se ve městě dalo dýchat, příklady efektivních opatření ke zlepšení kvality ovzduší. Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu, dodává: „Věříme, že naše publikace budou nápomocny při zlepšování životních podmínek ve městech a obcích. Kdo z nás by nechtěl žít ve městě bez smogu, ve městě, které zbytečně nevyhazuje peníze za úniky energii, ve městě, kde jsou vidět hvězdy a lidé mohou v noci spát. Tato tematická řada čtyř publikací ukazuje, že to lze a není to ani nijak zvlášť složité. Stačí jen chtít.“
Knihy v tištěné podobě budou přednostně distribuovány českým městům a obcím, v omezeném množství jsou k mání v Ekologické poradně Veronica, v Brně na Panské, ale zejména jsou všechny volně k přečtení a šíření na webových stránkách Veronicy www.veronica.cz/dokumenty.
Odkazy:
Kodaňská diagnóza, 2009: Zpráva světu o nových poznatcích klimatologie.I. Allison, N. Bindoff, R. Bindschadler, P. Cox, N. de Noblet-Ducoudré, M. England, J. Francis, N. Gruber, A. Haywood, D. Karoly, G. Kaser, C. Le Luéré, T. Lenton, M. Mann, B. McNeil, A. Pitman, S. Rahmstorf, E. Rignot, H. J. Schellnhuber, S. Schneider, S. Sherwood, R. Sommerville, K. Steffen, E. Steig, M. Visbeck, and A. Weaver. (The Copenhagen Diagnosis. Updating the World on the Latest Climate Science. Climate Research Centre, University of New South Wales: Sydney, 2009.) ZO ČSOP Veronica, Brno, 2010, 56 s. ISBN 978-80-87308-08-0, http://www.veronica.cz/?id=128&i=90
Města a ochrana klimatu (Úmluva starostů a primátorů). J. Labohý, ZO ČSOP Veronica, Brno, 2011, 52 s. ISBN 978-80-87308-03-5, http://www.veronica.cz/?id=128&i=91
Venkovní osvětlení v obci. J. Hollan, ZO ČSOP Veronica, Brno, 2011, 64 s. ISBN 978-80-87308-04-2, http://www.veronica.cz/?id=128&i=92
Kontakty:
Yvonna Gaillyová, yvonna.gailly@veronica.cz, 777233633
Jan Labohý, jan.labohy@veronica.cz, 777 323 762
Jan Hollan, jhollan@amper.ped.muni.cz, 606 073 562
Aktivita je součástí projektu „Dva v jednom aneb Ochrana klimatu a ovzduší v obcích“, který byl finančně podpořen Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí.
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy