Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Hodina Země (Earth Hour) je největším celosvětovým happeningem. V sobotu 29. března zhasnou obce, kulturní památky, podniky, domácnosti i jednotlivci po celém světě na hodinu své osvětlení. Zdaleka však nejde jen o zhasnutí, Hodina Země se stává největším celosvětovým hnutím za ochranu životního prostředí a klimatu planety Země.
Mezi 20:30 a 21:30 místního času se ponoří do tmy přes 7000 měst ve 152 zemích planety. Akce se každoročně účastní nejznámější kulturní památky jako například římské Koloseum, most Golden Gate v San Franciscu, Eiffelova věž v Paříži či londýnský Big Ben.
V loňském roce se k happeningu z českých obcí přidaly např. Praha, Karlovy Vary, Opava a více než sto padesát dalších obcí. Letos zhasne v Praze Pražský hrad a Žižkovská věž, v Canbeře budova velvyslanectví České republiky, v Ostravě věž radnice a v dalších více než 70 obcích Čech, Moravy i Slezska veřejné osvětlení. V Ústí n. O. pořádají zástupci města posezení s občany při svíčkách, v Kozlově zase lampionový průvod a ohňovou show. Připojila se i řada firem, mezi nimi např. Asociace hotelů a restaurací ČR, Skanska či Nikon.
Hodina Země již zdaleka není jen happeningem, ale stala se celosvětovým hnutím. Připojit se podpisem, finanční podporou či fyzickou pomocí může každý: WWF spustila největší crowdsourcingovou a crowdfundingovou platformu světa. Podpořit tak můžete projekt na ochranu lesů, které jsou domovem Pandy velké, nebo fotopetici za záchranu Velkého bariérového útesu, a mnoho dalších.
K letošní Hodině Země se přidá také česká pobočka organizace Greenpeace a to hned ve dvou městech. V Praze od 19 hodin v restauraci Mlsná Kavka přednáškou vedoucí arktické kampaně Kláry Sutlovičové s názvem Hodina Země? Proč? Přímo na Hodinu Země pak vytvoří velký obrys České republiky ze svíček.
V Brně pořádá dobrovolnická skupina od 20 hodin diskuzi o ochraně pralesů. Po skončení Hodiny Země pak budou promítat dokument Zelená poušť o kácení deštných pralesů v Indonésii kvůli pěstování palmy olejné.
Více informací:
Webové stránky české Hodiny Země (včetně seznamu obcí, památek a firem, které zhasnou) a mezinárodní stránky Earth Hour.
Motivační video letošní kampaně.
Hodina Země má letos i symbolického filmového hrdinu Spidermana.
Fotografie dokumentující letošní Hodinu Země naleznete bezprostředně po akci ve fotogalerii Hodiny Země.
Hodinu Země ve světovém měřítku pořádá Světový fond na ochranu přírody - WWF, v České republice Klimatická koalice a Ekologický institut Veronica.
KONTAKTY:
Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, 777 323 792, yvonna.gailly@veronica.cz
Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice, 605 276 909, barbora.urbanova@ecn.cz
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy