Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Žížalové kompostování: bioodpad lze zvládnout snadno a s důvtipem

Vloženo: 27. 1. 2015

Kompostování bioodpadu nemusí být věda, zvláště když pomohou žížaly. Na téma kompostování v interiéru se zaměřuje nový informační materiál „Pozvěte žížaly domů – na bioodpad s důvtipem“. Poradci z Ekologického institutu Veronica v něm popisují, jak kompostovat za pomoci žížal, čím je krmit a také jak poznat, že už je kompost zralý.

Vermikompostování je metoda kompostování, kdy dochází k rozkladu organického materiálu pomocí žížal. Slovo „vermikompostování" vychází z latinského vermes – červ, žížala. „Kompostovat může každý a nepotřebuje k tomu zahradu ani dvorek. Stačí najít vhodné místo pro vermikompostér, mít dostatek kuchyňského odpadu a chuť přeměňovat bioodpad na kompost. Žížaly vyžadují minimum péče, netrpí žádnými nemocemi,“ říká Markéta Honzová z Ekologického institutu Veronica.

Pro začátek se výborně hodí jednoduchá nádoba, která udrží jak žížaly, tak kompostovaný materiál na jednom místě. Umístěna může být uvnitř v bytě, na balkoně i ve sklepě. K založení jednoho domácího vermikompostéru nám postačí přibližně 0,5 kg násady. Násada obsahuje hotový kompost, žížaly a  další organismy, jako jsou například půdní bakterie nebo chvostoskoci.

Proč zrovna žížaly? „Tato šikovná malá stvoření jsou za den schopná pozřít potravu o váze až poloviny  vlastní hmotnosti a přeměnit ji v úrodný humus. A pochlubit se, že o odpad se nám starají žížaly, je koneckonců celkem vtipné,“ odpovídá Markéta Honzová. Do kompostéru lze přidávat téměř veškerý kuchyňský odpad. Žížaly však nemají zuby ani kusadla, a proto nemůžeme očekávat, že se „zakousnou" do jablka, které vyhodíme. Kompostování usnadní pokrájení nebo natrhání odpadu na menší kousky, který žížaly po navadnutí a napadení rozkladnými bakteriemi a houbami nasají ústním otvorem.

Návod na vlastnoruční výrobu kompostéru i rady a tipy jak se o žížaly správně starat obsahuje brožurka plná barevných ilustrací Rostislava Pospíšila, která je k dostání zdarma v sídle Ekologického institutu Veronica na Panské 9 v Brně nebo v elektronické podobě na webu: http://www.veronica.cz/?id=360

Publikace je vydaná v rámci projektu „Ekologické poradenství prakticky“. Projekt je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí.

Kontakt:
Markéta Honzová
Ekologický institut Veronica
t.: 777 323 762, e.: marketa.honzova@veronica.cz

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024