Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Ekologický institut Veronica dnes vydal manuál, jak uspořádat prodej a výsadbu vánočních jedliček v květináči. Cílem je rozšířit akci i do dalších částí České republiky. Doposud totiž prodej probíhal jen v Brně a blízkém okolí. Projekt vánočních stromků v květináči nabízí šetrnější alternativu ke stromkům řezaným, tedy takovým, které skončí po Vánocích u popelnic. Ekologický institut Veronica již nyní vyzývá zájemce z dalších míst, aby se do akce pustili na vlastní pěst. Protože se jedná o organizačně náročný projekt, s přípravami je nutné začít již teď v létě. Manuál zájemcům pomůže s prvními kroky.
„Uvažovali jsme o tom, jak povzbudit veřejnost, aby o Vánocích přemýšlela jinak než konzumně. Stromek má být vnesením kousku přírody do domácností, přesto jsou jedle pěstované na plantážích, uřezané a dopravené do přetopených bytů spíš symbolem odpadu, který se obtížně likviduje,“ řekl o akci Mojmír Vlašín z Ekologického institutu Veronica, který stál u jejího zrodu před 18 lety.
Hlavním cílem akce je vrátit jedličky zpátky do lesa. Stromky v květináči, které po Vánocích již občané nevyužijí, by zde měly být ve spolupráci s vlastníkem lesa vysazeny. Je to oboustranně výhodná spolupráce, protože lesník získá kvalitní sazenice, zatímco občané mohou mít dobrý pocit z toho, že stromeček přispěl ke zlepšení životního prostředí v jejich okolí.
„Jedle bělokorá, která je naší původní dřevinou a přirozeně by byla naším nejrozšířenějším jehličnanem, z lesů již totiž téměř vymizela. Její návrat je tak dalším příjemným důsledkem projektu,“ dodává k tomu Radka Matějíčková, která manuál k vydání připravila.
Manuál podrobně ukazuje, jak celou akci zorganizovat. Má tak sloužit jako návod i jako inspirace dalším zájemcům o uspořádání. Popisuje první kroky, kdy je třeba s předstihem oslovit lesní školku s poptávkou jedliček. Hlavní příprava probíhá na podzim, s vánočním prodejem je třeba akci zkoordinovat a propagovat ji mezi veřejností. Společná jarní výsadba jedliček do lesa je pak přirozeným vyvrcholením celé akce, na které se těší především rodiny s dětmi.
Manuál je možné zdarma získat v Ekologickém institutu Veronica. Jeho elektronická verze ke stažení se nachází na www.veronica.cz/jedlicky.
Vydání manuálu je podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. (www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz).
Další informace
Radka Matějíčková
Mojmír Vlašín
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy