Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Školáci si vyzkouší, jak se jim bude žít v roce 2040

Vloženo: 30. 9. 2017

Ekologický institut Veronica vyhlásil 8. ročník soutěže CO2 liga pro žáky 2. stupně základních škol a střední školy. Soutěž zprostředkovává žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice a jak se na ně můžeme připravit.

 

Poutavou a neotřelou formou, prostřednictvím soutěžních úkolů a díky metodě místně zakotveného učení si soutěžící vyzkouší a dozví se, že naši krajinu i společnost čekají vlivem měnícího se klimatu změny, jaké asi budou a jak se na ně mohou připravit.

 

Sami na vlastní kůži prožijí, zda-li a jak je možno snížit svoji uhlíkovou stopu. Pro vybrané malé území (obec, čtvrť či blízké okolí) zanalyzují, zda-li jej změny klimatu ohrožují a jaké hrozby to jsou. Jsou to obávané povodně? Nebo plíživé dlouhotrvající sucho? Objevující se vlny veder? Nečekaná ledovka? Opakující se přívalové deště nebo jiná z hrozeb? Vytvoří pocitovou mapu zranitelnosti a navrhnou opatření, jak dopady klimatické změny v území snížit. O své práci budou informovat spolužáky, veřejnost či samosprávu. Některá "drobná" opatření mohou zrealizovat.

 

Budou zkoušet a zkoumat, dotazovat se spolužáků, rodičů, zástupců obce a okolí, informovat a sdílet, vymýšlet a tvořit. Své získané zkušenosti, měření, výsledky ankety či osobní prožitky zpracují, vyhodnotí a představí nejen spolužákům a kamarádům, ale osloví i ostatní osoby – formou nástěnky, videa, besedy, zprávy či jinou akcí.

 

Prostřednictvím prvků projektového vyučování zpracují žáci a studenti aktuální téma, budou se věnovat průřezovým tématům environmentální výchova a mediální výchova, to vše s co největší návazností na praxi a každodenní život v obci, kde se nachází škola. Velký důraz je kladen na rozvoj klíčových kompetencí žáků.

 

"Úkoly letošní CO2 ligy se týkají místa, kde žijeme. Naším cílem je, aby si studenti při jejich plnění uvědomili, že změna klimatu se dotkne každého z nás, i v České republice. Můžeme očekávat například větší vlny veder, sucha, více extrémních projevů počasí a nedostatek zásob podzemní vody. Když to víme, tak se na to můžeme připravit – a například již nyní sázet stromy, které nám pak budou za 25 let dávat stín v parném a bezsrážkovém létě. Můžeme to vzít jako příležitost ke změně našeho chování vůči přírodě, krajině, rodině i společnosti“, říká o soutěži organizátorka Karla Vincenecová.

                                      

A jak tedy zvyšování teploty ovlivní život v naší republice? „Pro české území přinese budoucnost sice vyšší zimní srážky - ale dešťové místo sněhových, nevytvářející zásobu vláhy pro vegetační období. Snížení srážek v létě, spolu s vyššími teplotami, zmenšenou oblačností, a tedy větším výparem bude znamenat sucha v horkých měsících, s vážnými dopady na zemědělství, lesnictví, zásobování vodou i na čistotu vod.

V ČR můžeme očekávat i větší extrémy – sucha, povodně a záplavy, vichřice, vedra. Právě extrémní situace přinášejí největší následky zdravotní, změny ekosystémů, škody na majetku.“, říká o důsledcích klimatické změny Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica a dodává: „Přesto máme štěstí, že žijeme v oblasti, která zůstane i přes mnohá zhoršení dobře obyvatelná. Mnohé jiné země takové štěstí nemají, problémům s trvalým nedostatkem vody nebo s „přírodními“ katastrofami čelí již dnes.“


Soutěž probíhá od října 2017 a má pět kol s tematicky různým zadáním. Její organizování je podpořeno grantem ze Státního fondu životního prostředí.

 

Informace naleznete na www.CO2liga.cz a rádi vám je zodpovíme na e-mailu: CO2liga@veronica.cz a telefonu 572630670.

Soutěž je spolufinancována Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.cz | www.mzp.cz

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024