Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Žáci zajistili ochranu pěti doupným stromům. Další školy je mohou následovat.

Vloženo: 22. 12. 2017

Díky celoročnímu školnímu projektu Doupné stromy je oficiálně v okolí Slavičína chráněno pět nových doupných stromů. Projekt pro školy v roce 2017 připravil a realizoval Ekologický institut Veronica. Hlavním záměrem bylo, aby si žáci uvědomili význam doupných stromů, prozkoumali život na nich, v nich i v jejich okolí, poznali souvislosti o ekosystému lesa a vytvořili si tak vztah k přírodě v místě bydliště. Metodiku projektu mohou využít i jiné školy.

„Chtěli jsme, aby se žáci dostali z lavic do přírody a přitom jednak prozkoumali kus lesa v okolí školy, ale také se o něm hodně dozvěděli a aby to mělo pro les i praktický přínos“, říká o projektu Jan Talaš. Proto vznikla metodika celoročního programu, který žákům doupné stromy představuje v širokých souvislostech. Žáci se při aktivitách v terénu a uprostřed přírody nejenom mnohé naučili a pochopili, ale mají i spoustu zážitků z pozorování, z her, z badatelských aktivit i z práce v týmech.

Pracovníci Ekologického institutu Veronica se s žáky setkali čtyřikrát. Společně putovali lesem v okolí školy a vyhledali doupný strom. Přímo v terénu si vyzkoušeli metody zjišťování výšky a stáří stromů. Pak sepsali oficiální žádost na ochranu stromu a odeslali ji pracovníkům lesní správy. V průběhu roku žáci pozorovali život okolo tohoto stromu i přímo na něm – tedy makrosvět i mikrosvět. V týmech biologů, zoologů a lesníků plnili zadané aktivity, prozkoumávali, mapovali a dokumentovali okolí a vyplňovali pracovní listy. Získané výsledky zpracovali do formy posteru a prezentovali svým spolužákům i pracovníkům lesní správy. Celý proces byl završen oficiálním vyhlášením stromu za „doupný“, který je vhodný chránit – a byl i takto oficiálně označen modrým trojúhelníkem a zanesen do lesnických map.

„Spolupráce žáků s odborníky byla vynikající a velmi ceněná. Ochrana doupných stromů má totiž význam pro celý ekosystém lesa“, říká o důvodech ochrany pracovník Centra Veronica Jan Talaš a dodává: „Doupné stromy, tedy stromy s dutinami, které vznikly hnilobou jádra či dlabáním datlovitých ptáků, nejsou jen jakýmsi sídlištěm pro různé druhy lesních ptáků. Jsou ukázkou původního koloběhu lesního ekosystému, který ve většině našich lesů chybí. Stromy jsou plné života, který pulzuje vydatně do okolí a obohacuje tak biodiverzitu nejen v bezprostředním okolí. V dnešní době, kdy dochází k plošnému odstraňování takových stromů, je odumřelý či doupný strom vzácností. A tím se stávají vzácností i živočichové, kteří jsou na tyto stromy vázaní“.

Metodiku programu a dané aktivity mohou využít i jiné školy, které chtějí, aby se jejich žáci prakticky učili porozumět principům přírody, poznali les, zkoumali prvky i děje, které se v lese odehrávají i pochopili důležitost ochrany přírody. Více o projektu: https://hostetin.veronica.cz/doupne-stromy-celorocni-skolni-program

 

Projekt byl podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024