Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Každému, koho zajímá problematika změny klimatu v nejširších souvislostech a chce poznat možnosti udržitelných řešení, bude patřit letošní Letní škola klimatu, udržitelnosti a soběstačnosti. Pořádá ji koncem srpna Ekologický institut Veronica v Hostětíně. Nejnovější poznatky z oboru přiblíží přední čeští odborníci a doplní je řadou konkrétních praktických příkladů a ukázek. Samozřejmou součástí budou i exkurze do míst, kde již udržitelná řešení fungují.
Letní škola je vhodná pro vás, pokud uvažujete o svém životě a chcete jej žít udržitelněji a soběstačněji, zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit nebo se chcete podívat na problematiku změny co nejpodrobněji.
Za 5 dní se naučíte, jak udělat energetickou revoluci ve vaší domácnosti a snížit svoji uhlíkovou stopu, jak využívat fotovoltaiku a ostrovní systém i obnovitelné zdroje, jak udělat z vaší zahrady přírodní či permakulturní a jak ji udržovat. Zjistíte, jakou strategii zvolit při vaší cestě k větší soběstačnosti, jak postavit dům z odpadu (exkurze na zeměloď) nebo jak začít se zemědělstvím a co přinese bedýnkový systém (exkurze).
To vše v partě podobně smýšlejících lidí, v krásném prostředí Bílých Karpat. Přednášky, diskuse, nové zážitky, sdílení zkušeností, exkurze, inspirace a informace pro posun v životě. Kvalitní a zkušení lektoři - to je samozřejmostí! Letní škola se vám bude líbit.
Poslední, pátý den bude mít každý z účastníků letní školy možnost zamyslet se nad svou vlastní cestou k soběstačnosti a vypracovat si osobní strategii ke snížení uhlíkové stopy.
„Letní školu pořádáme již třiadvacátým rokem a bývá o ni velký zájem. Letos jsme se rozhodli pro téma uhlíkové stopy“, říká o akci organizátor Petr Kucka. „V dnešní nejisté době se lidé stále více zajímají o různé formy soběstačnosti. Snižování uhlíkové stopy a soběstačnost jdou často ruku v ruce. Na naší Letní škole se dozví o možnostech, jak může každý z nás přispět k ochraně klimatu a zároveň ušetřit, i bez výrazného snížení svého komfortu.“
„Letní škola reaguje na změnu klimatu, jejíž důsledky se v České republice stále více projevují. Budeme si muset zvykat na déle trvající sucha, větší letní vedra, rozsáhlejší a častější povodně či vichřice či na problémy s nedostatkem vody v nádržích i studních. Zvýšení soběstačnosti v produkci potravin, udržitelné využívání energie a vody , to jsou možné způsoby adaptace na změnu klimatu“, vysvětluje Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. „Nemusíme se toho bát, hrozby je možné brát i jako příležitost ke změně vlastního chování a vzít je jako výzvu k tomu, abychom se naučili více spoléhat na sebe a nikoliv na stát. Abychom uměli využívat dešťovou vodu a zadržovat ji v krajině, abychom snížili spotřebu energie v domácnostech, abychom byli připravení na extrémní jevy počasí a jejich možné následky. Třeba i tím, že budeme schopní vyrábět energii přímo doma či v obci ze slunce nebo jiného obnovitelného zdroje. Lidí, kteří si toto uvědomují a rozhodli se chovat zodpovědně k životnímu prostředí, naštěstí hodně přibývá. Mohou ostatním sloužit jako dobré příklady“
Kontakt: Petr Kucka, petr.kucka@veronica.cz, tel. 572 630 670.
Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.cz, www.mzp.cz.
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy