Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Hodina Země zve k ochraně klimatu. Není už na co čekat.

Vloženo: 16. 3. 2020

Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, se koná v sobotu 28. března 2020. Ve 20.30 hodin obce na hodinu vypnou svá veřejná osvětlení a nasvětlení významných pamětihodností a lidé zhasnou světla ve svých domácnostech. Účastníci tak dají i letos symbolicky najevo svou podporu ochraně životního prostředí a připomenou ostatním i sobě, že bychom měli konat. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.

„Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, kanceláří i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětluje důvody pořádání Hodiny Země Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Obce, organizace, ale i jednotlivci, kteří chtějí dát najevo, že jim záleží na ochraně životního prostředí, se mohou přihlásit a zapsat do seznamu na webových stránkách Hodina Země (www.hodinazeme.cz).

V loňském roce (2019) došlo k nebývale velkému vzestupu občanského zájmu o klima, v čele se studenty. Ti zorganizovali několik globálních stávek, které se konaly i na řadě míst v ČR. Cílem bylo přimět politiky k důslednějšímu snižování emisí. Obce a vlády po světě vyhlašují stav klimatické nouze. Je to rozhodnutí místních nebo státních orgánů, kterým prohlašují, že existuje klimatická krize a že dosavadní opatření k zastavení globálního oteplování nejsou dostatečná. V ČR se zatím zapojily dvě pražské městské části.

V prosinci 2019 představila Evropská komise Zelenou dohodu pro Evropu. Jejím cílem je, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Měla by zajistit přechod na udržitelnější, ekologičtější hospodářství. Bude vyžadovat zodpovědnou klimatickou politiku na všech úrovních, včetně obcí.

Významným dopadem klimatických změn je nedostatek vody. Sucho se stává problémem i u nás. Cílem kampaně je tak mimo jiné upozornit na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí. Klimatickým závazkem, který mohou obce, instituce i jednotlivci přijmout, jsou tedy i cílené úspory vody. Nejen té, která teče v našich kohoutcích, ale zejména vody spotřebované na pěstování a výrobu potravin. Mezi další závazky obcí patří třeba udržitelná mobilita, úspory energie, podpora veřejné dopravy, rozvoj cyklistické dopravy, výměna kotlů na uhlí, zateplení a využívání obnovitelných zdrojů.

Hodina Země je nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Začala roce 2007 symbolickým zhasnutím opery v Sydney a dnes se připojují miliony lidí na celém světě, aby poukázali na klimatické změny. Do akce je zapojeno 188 zemí, ve kterých se zhasíná přes 18 000 dominant. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců.

www.hodinazeme.cz

https://www.facebook.com/events/654178665390734/

Kontakty:

  • Petr Ledvina, Ekologický institut Veronica, petr.ledvina@veronica.cz, 776 057 637, koordinátor kampaně

  • Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792, expertka na klimatickou změnu

  • Hana Machů, Ekologický institut Veronica, hana.machu@veronica.cz, 739 569 2645, mediální koordinátorka

Příloha: Co je hodina Země?

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund, zkráceně WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Každoročně ji v ČR koordinuje Ekologický institut Veronica.

Do Hodiny Země 2019 se v České republice zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců, 11 památek. Konalo se 14 veřejných akcí. Zhasly hlavní památky největších měst v Praze, Brně, Ostravě i Plzni a veřejné osvětlení ve stovce menších obcí. Na celém světě se zapojilo 187 zemí, zhaslo 3000 významných památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.

Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, www.sfzp.cz a www.mzp.cz.

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024