Tiskové zprávy
Mikroregion Bojkovsko se inspiroval obnovitelnými zdroji
Vloženo: 10. 11. 2009
Zástupci obcí mikroregionu Bojkovsko se tento týden vydali na svoji druhou exkurzi, aby se inspirovali možnostmi úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů. Exkurzi pořádal Ekologický institut Veronica v rámci projektu Ochrana klimatu na místní úrovni, finančně podpořeného v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí.
Při první exkurzi vedly naše kroky do naší jediné energeticky soběstačné obce Kněžice, která využívá pro vytápění obce a výrobu elektřiny bioplynovou stanici a výtopnu na slámu a dřevní štěpku. Rovněž jsme si prohlédli „sídliště“ rodinných domů postavených v pasivním standardu v obci Koberovy.
Tentokrát bylo na programu téma vyžívání slunce a biomasy. Se zájmem jsme si vyslechli přednášku o možnostech výroby elektřiny ze slunce a rozhlédli se po rozlehlých polích s fotovoltaickou elektrárnou v Ostrožské Lhotě. Solární elektrárna o celkovém výkonu 2,252 MWp je jedním z největších tuzemských zdrojů ekologické energie. 11880 fotovoltaických panelů je umístěno na ploše 5,2 ha. Fotovoltaika je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví, může být zajímavou investicí, zdrojem příjmu obce z pronájmu i faktorem energetické soběstačnosti.
Za povídáním o možnostech využívání biomasy a slunce jsme se přesunuli do turisticky atraktivní podhorské obce Salaš na úpatí Chřibů. Topení uhlím způsobovalo v zimě v neprovětrané horské kotlině rapidní znečištění ovzduší. Vzhledem k rozptýlené zástavbě nemohlo být vytápění řešeno centrálně, proto zastupitelstvo obce proto problém řešilo přímou podporou jednotlivých domácností. Konkrétně nákupem a instalací kotlů pro spalování dřeva (na principu generátorového zplynování s použitím odtahového ventilátoru) do 32 rodinných domů a 4 systémů solárních kolektorů pro ohřev teplé vody. Využívají přitom zásobování z místních zdrojů dřeva, čímž se také snižují emise z dopravy paliv.
„Informování obcí a veřejnosti o možnostech úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů považujeme za mimořádně důležité. Proto se snažíme v mikroregionu pracovat a nabízet naše zkušenosti z této oblasti. Působíme především v Hostětíně, který postupně přechází v téměř energeticky soběstačnou obec. Vytápění obce je řešeno prostřednictvím centrální výtopny na biomasu, na řadě domů jsou instalovány solární kolektory a v současné době se realizuje výstavba fotovoltaické elektrárny v obci. Chtěli bychom, aby Hostětín měl co nejvíce následníků. Proto také zpracováváme v rámci tohoto projektu pilotní studii mikroregionu, která nastíní základní možnosti využívání obnovitelných zdrojů a úspor energie v této oblasti“, říká Hana Machů, organizátorka exkurze.
Kontakt na pořadatele:
Ekologický institut Veronica – Centrum Veronica Hostětín
Hostětín 86, 687 71 pošta Bojkovice
Tel. 572 630 670, hostetin@veronica.cz, www.hostetin.veronica.cz
Kontaktní osoby: Hana Machů, Jana Tesařová
Přílohy:
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy