Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Více než 130 obcí v České republice, včetně sedmnácti statutárních měst, v sobotu večer podpoří celosvětovou Hodinu Země. Symbolicky tak deklarují, že považují ochranu klimatu za významnou. Stejně jako stovky jednotlivců, kteří si stanovili svůj klimatický závazek. Přidat se můžete i vy. Akce se koná každoročně na celém světě, letos online. Celosvětovou kampaň Hodina Země koordinuje v ČR Ekologický institut Veronica.
V Praze zhasne téměř 50 dominant, např. Karlův most, Národní divadlo či Petřínská rozhledna. Brno se připojí zhasnutím hradu Špilberk, Nové radnice a Obelisku v Denisových sadech. Osvětlení zámků zhasne v Pardubicích, Vimperku, Děčíně či Přerově. Rozsáhlé zhasínání chystají ve Frýdku-Místku.
Některé obce si daly klimatické závazky, nejrozsáhlejší cíle má pravděpodobně středočeské město Jesenice, které se zaměřuje na využití obnovitelných zdrojů, úspory a využití dešťové vody. Další významné závazky si stanovili v Karlových Varech, Jihlavě či v Písku, kde chtějí snížit své emise CO2 o 40 % do roku 2030 a budovat energeticky pozitivní čtvrtě. Praha přijímá opatření, aby se stala do roku 2050 uhlíkově neutrální. Menší obce chtějí třeba významně snížit množství odpadů z domácností. Své klimatické závazky si dávají i další subjekty - firmy, hotely, kavárny a školy.
Obec Svatý Jan pod Skalou se přihlásila ke klimatické žalobě a hodlá více využívat obnovitelné zdroje. Základní škola v Uherském Ostrohu chce motivovat dětí, aby se nenechaly vozit do školy autem. Energetickou náročnost budov budou snižovat ve Valašských Kloboukách, v Litoměřicích, Ústí nad Labem.
Hodina Země je určena i pro jednotlivce. Společně se zavázali uspořit ve svých domácnostech již 1700 tun CO2. „Vyzýváme každého, aby se ještě připojil, dal si svůj klimatický závazek a pomohl zvýšit celkovou úsporu CO2. Registrovat se můžete na webových stránkách Hodina Země. Zde máte na výběr ze 13 navrhovaných opatření nebo si můžete stanovit závazek vlastní”, říká Petr Ledvina z pořádajícího Ekologického institutu Veronica.
Hodina Země je nejrozsáhlejší celosvětová klimatická akce, ve které si od roku 2007 miliony lidí připomínají nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. V České republice se koná od roku 2010.
www.hodinazeme.cz
www.earthhour.org
https://www.facebook.com/events/4076775335686203
Kontakty:
Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země (www.hodinazeme.cz). Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených.
Přihlašování na Facebooku: https://www.facebook.com/events/4076775335686203
Příloha: Co je Hodina Země?
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená WWF. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Akci každoročně v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.
Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, www.sfzp.cz a www.mzp.cz.
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy