Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
CO2 liga, celoroční program pro školy, úspěšně skončil. Nejlepší účastníci programu, který se zabývá klimatickou krizí, se setkali 16. června na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali výsledky celoroční klimatické práce dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica, letos již po jedenácté.
CO2 liga je vzdělávací program, který zprostředkovává žákům informace o globální klimatické krizi, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, o možnostech, jak se na ně připravit a jak změnu klimatu zmírňovat. Program probíhal ve čtyřech kolech, neboli misích po celý školní rok 2020/2021 a přihlásilo se do něj na 60 škol. Závěrečné konference se zúčastnilo devět týmů, které prezentovaly to, čeho v průběhu roční práce dosáhly.
V programu účastníci plnili mise na záchranu planety, kdy se žáci snaží symbolicky naplnit závazky Pařížské dohody a nedopustit oteplení planety o více než 1,5 stupně. Zabývají se problémem z pohledu sebe, své rodiny, školy, obce i státu. CO2 liga se zaměřuje nejen na vnitřní motivaci žáků a na jejich spolupráci, ale i na předávání zkušeností spolužákům a na kroky vedoucí ke změnám v obcích.
První mise vedla účastníky k poznání jejich „protivníka” - klimatické krize. Zkusili ji umělecky ztvárnit a představili ji svým spolužákům. Ve druhé misi si počítali svoji uhlíkovou stopu a hledali možnosti, jak ji snížit.
Třetí mise byla věnovaná analýze zranitelnosti obce vůči změnám klimatu a žáci na základě pocitové mapy hledali oblasti ve svém okolí, kde se lidé cítí ohrožení suchem, povodněmi, extrémy počasí aj. a navrhovali opatření, kterými lze zvýšit resilienci, odolnost vůči změně klimatu. Poslední, čtvrtá mise vedla k pokusům o realizaci těchto opatření, které žáci představili škole, obci nebo dokonce dopisem ministrům.
„Ukázalo se, že když člověk chce a má dobrý důvod pro změnu, pevnou vůli najde. Zkrátka, dát do toho své srdce!!! A ta velká radost je krásnou odměnou. Jsme odhodlány svá opatření i nadále dodržovat i u ostatních členů rodiny. Naší snahou také postupně bude rozšířit svá opatření. Ale zároveň si uvědomujeme, že je to běh na dlouhou trať. Ale důležité je začít. A to už jsme udělaly.”, popisují své pocity z CO2 ligy studentky Gymnázia a SOŠZE Vyškov.
Žáci měli opravdovou radost z úkolů, které zvládli zrealizovat: „Na představení našich návrhů opatření jsme se velmi těšili. Je to vlastně ten důvod, proč jsme se do CO2 ligy zapojili. Můžeme přispět ke zlepšení místa, kde žijeme.” Žák Filip se oceňuje: „Podle mě jsem udělal veliký pokrok a budu se snažit dělat vše pro to, abych to udržel.” a žákyně Katka popisuje jeden úkol: „Byly to opravdu jedinečné dva týdny.”
Studenti Gymnázia Josefa Jungmanna shrnují svoji účast: “Program nás donutil ještě více se nad tím zamyslet a přemýšlet o tom, jak dál bychom mohli pomáhat při záchraně naší krásné a jedinečné planety, abychom mohli s klidným svědomím planetu přenechat dalším generacím."
Týmy, které úspěšně splnily všechny mise, byly oceněny na závěrečné konferenci, kterou s Ekologickým institutem Veronica pořádal 16. června Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.
Účastníky konference byly týmy žáků a studentů z těchto škol:
Gymnázium a SOŠZE Vyškov
Gymnázium Josefa Jungmanna, Litoměřice
Gymnázium Olomouc – Hejčín, tým č. 1
Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad Lužnicí
ZŠ Zborovice, okres Kroměříž, příspěvková organizace
Základní škola, Ostrava-Poruba, I. Sekaniny 1804, příspěvková organizace
Gymnázium Olomouc – Hejčín, tým č. 2
Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm
Základní škola a Mateřská škola Bělá pod Pradědem
Informace k soutěži naleznete na www.CO2liga.cz
Kontakt pro novináře: Barbora Valešová, barbora.valesova@gmail.com.
Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Akce se konala pod záštitou Ministerstva životního prostředí.
.................................................................................
CO2 liga je celoroční environmentálně vzdělávací program, který zprostředkovává žákům informace o globální klimatické změně, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, o možnostech, jak se na ně připravit (adaptace) a jak změnu klimatu zmírňovat (mitigace). Je určen pro týmy 5 - 10 nadšených studentů ve věku cca 13 - 16 let (ZŠ, SŠ) a do projektu se v současnosti přihlašuje každým rokem okolo 50-70 škol.
Na školní rok jsou naplánovaná čtyři kola – mise. V každém z nich týmy CO2 ligy dostanou úvodní informace vysvětlující část problematiky spojené s klimatickými změnami a následně navázané úkoly, které mají během kola splnit. Pomocí úkolů zjišťují, co sami s daným problémem můžou dělat a svou činnost zprostředkovávají ostatním žákům školy a veřejnosti. Plněním úkolů se posouvají k cíli - snaze zabránit přílišnému oteplení Země.
Závěr CO2 ligy patří každoročně slavnostní konferenci, kde se setkají týmy, které zvládly všechny mise a představí si navzájem, na čem po celý školní rok pracovaly. Závěrečná konference se koná v prostorách Senátu Parlamentu ČR v Praze.
CO2 liga má vlastní webovou stránku https://co2liga.cz/
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy