Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Každému, koho zajímá problematika změny klimatu v nejširších souvislostech a chce poznat možnosti udržitelných řešení, bude patřit druhý ročník Klimatické akademie. Účastníci získají znalosti a dovednosti potřebné pro vedení klimatických aktivit v jejich obci či regionu. Vzdělávací program bude trvat půl roku. Připravuje jej Ekologický institut Veronica spolu s dalšími experty a expertkami na problematiku klimatického rozvratu.
„Hostětínská klimatická akademie je pro všechny aktivní lidi, které trápí klimatická krize a mají chuť s tím něco dělat – jen si nejsou jisti co a jak. Jsou odhodlaní a chtějí posouvat svoji obec nebo místo, kde žijí či pracují, směrem k uhlíkové neutralitě. V Akademii se dozví, co potřebují pro úspěšné a efektivní vedení regionálních klimatických kampaní, aby mohli zamýšlené změny dosáhnout.“ říká o akci Hana Machů z Ekologického institutu Veronica.
Akademie začíná pětidenním setkáním v Hostětíně, které bude probíhat od 19. do 24. srpna 2022. Poté budou následovat další setkání, na kterých si budou účastníci prohlubovat své znalosti i dovednosti pro plánování klimatických aktivit. Výsledkem celého programu je promyšlená a naplánovaná vlastní lokální kampaň na ochranu klimatu, včetně strategie a akčního plánu.
Za úvodních 5 dní účastníci zjistí, co se vlastně děje s klimatem a co s tím mohou udělat. Budou diskutovat o snižování uhlíkové stopy, poznají názory na klimatickou krizi pohledem předních českých odborníků, ale i sociologů. Nejnovější poznatky budou doplněny řadou konkrétních praktických příkladů a ukázek a samozřejmostí budou i exkurze do míst, kde již fungují udržitelná řešení. Změna klimatu bude představena i z pohledu zemědělského, kde se budou diskutovat možnosti využívání obnovitelných zdrojů v krajině i hrozby sucha. Komplexnost získaných informací doplní téma klimatické žaloby.
„Při prvním ročníku jsme viděli, s jakým nadšením, ale i odvahou jdou účastníci do svých aktivit a jakých změn dosáhli a moc se těšíme, co společně vytvoříme ve druhém ročníku“, popisuje Machů. „S odvahou“ je i motto podporovatele programu Active Citizens Fund.
Kontakt: Hana Machů, hana.machu@veronica.cz, 739569264
https://www.veronica.cz/klimaticka-akademie
................................................
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko aNorsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. It promotes respect of human dignity, freedom, democracy, equality, the rule of law and the respect for human rights including the rights of persons belonging to minorities. Active Citizens Fund came to the Czech Republic in September 2019 with the goal to support CSOs regardless of their size and experience. It is operated by the Open Society Fund Prague, Committee of Good Will - the Olga Havel Foundation and Scout Institute. The Active Citizens Fund is financed from EEA and Norway Grants 2014–2021. With EEA Grants, Iceland, Liechtenstein and Norway contribute towards a reduction in economic and social disparity and the strengthening of mutual cooperation in Europe. One of the important objectives of the programme is strengthening bilateral cooperation between donor and beneficiary states through financial contributions in specified priority sectors. It supports bilateral relations between the donor states Norway, Iceland, and Liechtenstein and the Czech Republic.
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy