Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Nejen brouk Pytlík se strachy otřásl, když uviděl krtonožku. Také někteří zahradníci neví, co s ní...
Jak na krtonožky:
Na jaře a v létě se dají chytat do pastí. Květináč nebo hrnek s hladkými stěnami se zapustí do země uprostřed záhonu a do kříže se k němu umístí úzká prkénka nebo latě. Krtonožky běhají v noci po povrchu záhonu a když narazí na prkénko, nepřelezou je, ale lezou podél něho, až skončí v pasti.
Pokud najdete chodbičku (poznáte většinou podle zvadlých rostlin), sledujte ji prstem a v místě, kde zabočuje kolmo do země, nalijte do otvoru vodu (doporučuje se do ní přidat trochu oleje, případně okraj díry uhladit, aby voda tekla přímo dolů). Krtonožka za chvíli vyleze na povrch a tam ji můžete chytit.
Velmi účinné je vybrat hnízda, jsou to kulovité útvary, uplácané z hlíny, velikosti holubího vejce, umístěné cca 15 cm pod povrchem půdy. Nad nimi jsou všechny rostliny povadlé (krtonožka je schválně podhryže, aby se odhalená půda lépe prohřívala), podle toho se dají nalézt. Protože v jednom hnízdě je kolem 300 vajíček a později larviček, stojí to za to. Larvičky se začínají líhnout koncem června a 3-4 týdny zůstávají v hnízdě. Zimu tráví larvy i dospělci hluboko v půdě (kolem 1 m), takže přes zimu není možné je chytit.
Krtonožky jsou řazeny mezi hmyz rovnokřídlý (a hmyz, jak známo, patří potraviny budoucnosti)