Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Nízkonákladový pasivní dům

Brožura Jiřího Svobody, aneb pasivní dům levně a svépomocně!

Koncept pasivního domu vychází z již ustálených zásad jeho výstavby. Má velmi těsnou a výborně izolující obálku a pokud možno maximum plochy oken orientovaných na jih. K řízenému větrání je žádoucí použít rekuperační jednotku získávající teplo z odpadního vzduchu. Pasivní dům spotřebuje na své vytápění zhruba 1/10 tepla potřebného pro běžný dům.

Většinou se uvádí, že pasivní dům je o 10-15 % dražší než běžný dům. V praxi se však objevují realizace pasivních domů mnohem dražší, jelikož projekty bývají komplikované a stavba náročná na řemeslné provedení.

Vzhledem ke stoupajícím evropským nárokům na energetickou náročnost domů, růstu cen energií o potřeby ochrany klimatu nastane brzy potřeba stavět veškeré domy v pasivním standardu i u nás. Lze očekávat, že toho projektanti a stavební firmy využijí k dalšímu výraznému zdražení staveb nových domů. Je tedy nejvyšší čas přijít se stavební koncepcí pasivního domu, který plně cenově konkuruje běžným domům, jehož zvýšené náklady na tepelnou izolaci jsou kompenzovány jednoduchostí konstrukcí a systémů (např. otopné soustavy).

Pro nosnou konstrukci obvodového pláště pasivních domů lze s výhodou využít dřevo. Tím se významně sníží tloušťka obvodové stěny, navíc je dřevo přírodní materiál uchovávající v sobě uhlík. Jiří Svoboda použil dřevo k výrobě příhradových vazníků, které zajišťují statiku obvodového pláště a současně vytvářejí v plášti dostatečný prostor pro uložení tepelné izolace i objemově náročných vedení vzduchotechniky a kanalizace. Také navrhl velmi jednoduchý systém podlahového vytápění, které v kombinaci s jednotkou na bázi tepelného čerpadla země-voda umožňuje v zimě topit a v létě prakticky zadarmo dům klimatizovat. Tím odpadne potřeba provádět ne vždy levná opatření proti letnímu přehřívání domu.

Dnes je stavební systém nízkonákladového pasivního domu Jiřího Svobody použit při projekci a stavbě asi 20 svépomocných staveb pasivních domů. Zkušenosti ze stavby a provozu prvního pasivního domu postaveného tímto stavebním systémem jsou shrnuty v brožuře, kterou autor sám připravil.

Publikace ke stažení ve formátu pdf

 
 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 12. 2024