Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Praha 1. června 2023
CO2 liga je celoroční klimatický vzdělávací program pro žáky 2. stupně ZŠ a středních škol, který zprostředkovává žákům informace o klimatické krizi a o tom, jak ovlivňuje jejich život. Nejlepší účastníci letošního, již třináctého, ročníku se setkali 1. června na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali výsledky roční práce dalším týmům a významným hostům. Do letošního programu, který organizuje Ekologický institut Veronica, se letos přihlásilo přes 120 škol.
V programu účastníci plnili mise na záchranu planety, kdy se žáci snaží symbolicky naplnit závazky Pařížské dohody a nedopustit oteplení planety o více než 1,5 stupně. Zabývají se problémem z pohledu sebe, své rodiny, školy, obce i státu. CO2 liga se zaměřuje nejen na vnitřní motivaci žáků a na jejich spolupráci, ale i na předávání zkušeností spolužákům a na kroky vedoucí ke změnám v obcích.
“Vnímáme, že se nám podařilo ovlivnit některé spolužáky z hlediska více svědomitého chování ke snižování CO2. Jsme také rádi, že jsme pomohli k rozšíření povědomí o této problematice” sděluje tým CO2 takhle změnu z Českých Budějovic.
První mise vedla účastníky k poznání jejich „protivníka” - klimatické krize. Zkusili ji umělecky ztvárnit, představit svým spolužákům a vytvořili informační kanál, skrze který prezentovali svůj postup v průběhu celého roku. Ve druhé misi si počítali svou uhlíkovou stopu a hledali možnosti, jak ji každý z účastníků může snížit. Formulované klimatické závazky se pak snažili dodržet po dobu dvou týdnů a mnohým se nakonec staly běžnou součástí každodenního života. V období Vánoc se zamysleli nad uhlíkovou stopou dárků a snažili se ji snížit - a to nejen dárky šetrnými k planetě, ale také výrobou biouhlu. Ve třetí misi se zaměřili na zlepšení klimaticky ohrožených míst ve svém okolí a navrhovali starostům jejich opatření. Jako finální úkol psali dopis ministrům a ministryním o tom, jak klimatickou krizi vnímají ze svého úhlu pohledu a uspořádali akci pro své školy a veřejnost, např. vegetariánský den, den s nižší uhlíkovu stopou nebo “zelený” den.
“Jelikož jsme zjistili, že i my můžeme naším chováním pozitivně ovlivnit snížení uhlíkové stopy, snažíme se inspirovat ostatní studenty gymnázia, aby se také pokusili být, byť jen o trochu, ekologičtější” řeklo žáci z týmu Zelené GJJ z Litoměřic.
Účastníky konference byly týmy žáků z těchto škol:
Informace k soutěži naleznete nawww.CO2liga.cz.
Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.
Akce se konala pod záštitou Ministerstva životního prostředí.
Co je CO2 liga?
CO2 liga je celoroční environmentálně vzdělávací program, který zprostředkovává žákům informace o globální klimatické změně, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, o možnostech, jak se na ně připravit (adaptace) a jak změnu klimatu zmírňovat (mitigace). Je určen pro týmy žáků 2. stupně ZŠ a žáky SŠ.
Na školní rok jsou naplánovaná čtyři kola – mise. V každém z nich týmy CO2 ligy dostanou úvodní informace vysvětlující část problematiky spojené s klimatickými změnami a následně navázané úkoly, které mají během kola splnit. Pomocí úkolů zjišťují, co sami s daným problémem můžou dělat a svou činnost zprostředkovávají ostatním žákům školy a veřejnosti. Plněním úkolů se posouvají k cíli - snaze naplnit závazky Pařížské dohody a zabránit tak oteplení Země.
Závěr CO2 ligy patří každoročně slavnostní konferenci, kde se setkají týmy, které zvládly všechny mise a představí si navzájem, na čem po celý školní rok pracovaly. Závěrečná konference se koná v prostorách Senátu Parlamentu ČR v Praze.
CO2 liga má vlastní webovou stránku https://co2liga.cz/
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy