Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Ptáci jsou ohrožováni nejen hustou sítí elektrického vedení, ale také velkými prosklenými plochami. Odraz přirozeného prostředí ve větších oknech je pro ptáky matoucí a způsobují si zranění, tím že se snaží plochou skla proletět. Prosklenými plochami jsou nejvíce ohrožováni zejména drobnější zpěvní ptáci např. sýkory, pěnkavy, kosi, drozdi, vlaštovky, vrabci či někteří větší druhy ptactva např. strakapoudi, hrdličky apod.
Pro ptáky nejsou nebezpečné jenom protihlukové skleněné stěny podél komunikací, ale i prosklené plochy čekáren na zastávkách, sklenících či zimních zahradách, stejně tak i skleněné plochy budov.
Nejdůležitější je docílit toho, aby ptáci měli možnost včas nebezpečné plochy zaregistrovat a bezpečně se jim vyhnout!
Jako skutečně účinný prostředek proti nárazům ptáků se jeví polep tenkými proužky lepící pásky (o šířce jen 20-30 mm), která může být průsvitná (ovšem nikoli čirá, resp. průhledná). Důležité je, aby jednotlivé pásky byly nalepeny max. 100 mm od sebe. Na orientaci polepu až tolik nezáleží. V případě objektu se žaluziemi za okny nejlépe vyhovuje polep vertikální, v případě skleněných protihlukových stěn a prosklených čekáren polep horizontální. Tím, že polep bude realizován z průsvitné pásky, množství denního světla pronikajícího do interiéru se příliš nesníží. Polep je nutné umístit z vnější strany skleněných tabulí, aby byl byl při pohledu zvenčí lépe vidět. Proto je zapotřebí vybrat kvalitní materiál, který odolá povětrnostním vlivům i pravidelné údržbě. Pro skleněné tabule o tloušťce větší než 20 mm (typicky protihlukové stěny) je vhodný polep oboustranný.
Místo svislých pruhů lze zvolit různé drobné, hustě osázené body (barevné i černobilé), buď jednotlivě lepené nebo na nějaké folii. Opět se lepí zvenčí.
Nejednodušší a finančně nenáročný způsob zabezpečení tohoto jevu prosklených ploch se dříve jevilo vylepení siluet dravců na místa, kde je předpoklad zvýšeného rizika narážení ptactva do prosklených ploch.
Jedna silueta dravce na jedno okno však ani zdaleka nestačí a je zcela neúčinná! Jak uvádí Česká společnost ornitologická: "Nepohybující se silueta není pro ptáky reálnou hrozbou, jen pevným objektem, kolem kterého se snaží proletět. Není podstatný tvar nebo velikost polepu, ale jejich vzdálenost. Nálepky musí být v takové vzdálenosti od sebe, aby pták mezi nimi neproletěl." Ideální vzdálenost se uvádí 10 cm.
Stáhněte si publikace Ptáci a skla a Kolize ptáků se s transparentními a reflexními plochami, plné užitečných informací a návodů, jak ptáky ochránit (z webu České společnosti ornitologické).