Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kalendář přírodního zahradníka – listopad

Po opadání listů je ta správná doba k sázení ovocných stromů i růží. Nezapomeneme na oporu a kmínek obalíme pytlovinou nebo novinami, abychom ho chránili před okusem zvěří.

Je vhodná doba i pro založení vysokého záhonu. V této době je na zahradě dostatek organického materiálu a do jara nám pěkně slehne.

Výhodou naší zdravé zahrady je, na rozdíl od sousedních vzorně zrytých, že pořád máme co sklízet. I když jsme i nedozrálá rajčata už pro jistotu sklidili a uložili k jablkům, kde postupně dozrávají, tykve, cukety a patisony už nám zdobí chodbu, čekanka k rychlení je založená ve vlhkém písku ve sklepě, stále ještě sklízíme listovou i kořenovou zeleninu. Kořenovou zeleninu necháme na záhoně co nejdéle, dobře vyzraje, případně ještě naroste. Jen ji občas nezapomeneme zkontrolovat, jestli kolem ní nejsou hraboši nebo hryzci, ti totiž ví, že hadi v tomto období už přestali vylézat, a tak si občas v nějaké velké mrkvi, řepě nebo i řepovitém kořeni mangoldu vyhryžou komůrku, kde hodují několik dní. Vy pak překvapeně zůstanete s natí v ruce.

Brokolice teď roste ještě lépe než přes léto, nevybíhá do květu, kadeřávky i růžičková kapusta získávají po prvním přemrznutí jemnou chuť, dá se sklízet ještě i mangold, ředkve, ředkvičky, roketa, petrželka, tuřín, pastinák. Také máme na záhonech pekingské zelí, které snese i krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu, řapíkatý celer, různé štěrbáky a salátové čekanky, červenolisté saláty a hořčici čínskou. Postupně největší rostliny přenášíme do pařeniště, studeného skleníku nebo zakládáme ve sklepě, a samozřejmě sledujeme předpověď počasí.

Zelí při hrozbě mrazíků sklidíme a kruhárenské odrůdy nakládáme do kameninových nádob. Nejlépe je mít několik menších a plnit je postupně, můžeme si vytvářet i různé směsi, můžeme do nich nastrouhat i popraskané kedlubny Giganty nebo tuřín.

Také černou ředkev a červenou i krmnou řepu nenecháme na záhonech namrznout a ve sklepě uložíme i hlízy jiřin.

Ještě můžeme vysévat zimní salát. Osvědčilo se mi vysévat v tomto období naširoko i petržel, případně do řádků mrkev. Na jaře pak obě mnohem lépe vzejdou a náskok dobře využijí.

Všechny odkryté plochy, které jsme nevyužili k zelenému hnojení, před zimou nasteleme, tím prodloužíme půdním organismům sezónu a udržíme půdu kyprou.

Ještě nakopčíme k růžím kompost, nasteleme k topinamburám slámu, zkompostovaný hnůj, listí nebo hrubý kompost a všechny choulostivější rostliny zakryjeme chvojím. Pod jeho ochranou nám petržel vydrží dlouho svěží, jahody dobře přezimují, můžeme chránit i kerblík, zimní salát a polníček, případně další.

 

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 12. 2024