Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kalendář přírodního zahradníka – říjen

Klasickou činností většiny zahrádkářů v tomto období je rytí. Skoro mám někdy pocit, že se předhánějí, kdo bude mít dřív poryto, a jsou na to náležitě pyšní. Spousta z nich si bez podzimního rytí nedovede zahrádku představit. Pokud je to i váš případ, zkuste pro začátek alespoň jeden záhonek jen zkypřit rycími vidlemi. Zapíchnout je do země až po násadu a zahýbat dopředu a dozadu. Postupujte v pásech po 10 cm. Na jaře pak můžete pěstovat stejné plodiny na zrytém i nezrytém záhonku a porovnat výsledek. Všímejte si i množství plevelů. Je to moc složité?  Ale jak jinak chcete zjistit, že je možné obejít se i bez rytí?

Mandala

Pokud se přece jen rýt odhodláte, prozradím vám jednu starou „fintu“, jak vyzrát na plevel. Ryjte v noci. Klepete si významně na čelo? Počkejte, až vám vysvětlím, proč. V půdě je nepřeberná zásoba semen různých plevelů, které, pokud zůstanou v hloubce ve tmě, nevyklíčí. Ale stačí krátký osvit denním světlem, který je pro semeno signálem, že se dostalo do příhodných podmínek blízko k povrchu půdy, a proces klíčení nastartuje. Pokud ryjete v noci, vyklíčí pak jen semena, která zůstanou ležet na povrchu půdy, a s těmi si snadno poradíte. Možná je to pro ty z vás, kteří se v rytí nevyžívají, další argument, proč se zkusit bez rytí obejít a ušetřit si záda.

Sklízíme pozdější odrůdy ovoce a nezapomeneme na častou kontrolu uskladněných plodů; projeví se na nich i drobné ranky, které jsme přehlédli. Pokud je objevíme v začátku, můžeme plody zpracovat nebo sníst, pokud pozdě, začne se hniloba šířit i na okolní plody.

Ořechy je nejlépe sklízet každý den, jak postupně dozrávají a padají, a usušit je na vzdušném místě. Předčasně srážené podléhají dříve zkáze.

Sklízíme i šípky na čaj a nezapomeneme posbírat a nasušit i semena a plody pro ptáky na zimní období.

 

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024