Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Bio a místní potraviny

Dopady současného intenzivního zemědělství škodí přírodě a neprospívají ani na­šemu zdraví. Z rozlehlých lánů polí je splavována úrodná půda, chybí meze a remízky pro přirozený život ptáků a drobné zvěře. Ve velkokapacitních chovech jsou často ve špatných podmínkách chovány miliony hospodářských zvířat. Stále rostoucí množství umělých hnojiv a chemických postřiků zhoršuje kvalitu potravin, které denně konzumujeme. A to je jeden z důvodů, proč se v zahraničí i u nás čím dál více rozví­jí ekologické zemědělství. Ekologické zemědělství nepoužívá rizikové chemické látky a zajišťuje důstojné podmínky pro chovaná zví­řata. Výrobky pocházející z ekologických farem jsou označovány jako biopotraviny.

Různé zeleniny. Maloval: R. Pospíšil

Co je to vlastně bio a co mi může přinést?

Bioprodukty neobsahují zbytky pesticidů, prů­myslových hnojiv a antibiotik, protože nesmějí být zvířatům přidávána do potravy. Při zpracovávání biopotravin je zakázáno používat chemická aditiva (umělá barviva, sladi­dla, konzervační látky nebo syntetické chuti) a metody jako ionizující ozařování nebo genetické inženýrství. Navíc jsou celou cestu z pole až na pult obchodu přísně sledovány kontrolními organizacemi pro ekologické zemědělství.

Slovo biopotraviny má přesný význam! Biopotraviny jsou vyrobeny z rostlin, živočichů a jejich produktů pěstova­ných, chovaných a zpracovaných podle zákona o ekologic­kém zemědělství č. 242/2000 Sb. a nařízení Rady (ES) č. 834/2007.

Jak bio poznám? Na první pohled

Produkt ekologického zemědělství z ČR Značení biopotravin v EUBiopotraviny vyrobené v České republice poznáte podle národní bio­značky - tzv. zelené zebry. Kromě ní najdete na výrobku také kód příslušné certifikační organizace. Všechny biopotraviny prodávané v EU mají také evropskou bioznačku - zelený list z hvězdiček. Čeští distributoři povinně na obalech umisťují obě značky. Kromě toho musí být na obale  potravin napsána země původu zemědělských surovin, ze kterých je výrobek vyroben. Více na webu Ministerstva zemědělství.

Co všechno může být bio? Všechno

V kvalitě bio si dnes můžeme koupit téměř cokoliv. Nejen obiloviny a luštěniny, ale i maso, máslo a mléčné výrobky, zeleninu, ovoce, celozrnné i bílé těstovi­ny, dětskou výživu, pochoutky jako chip­sy, víno, čokoládu nebo uherák z nefalšovaného biovepřo­vého. Na českém trhu najdeme již několik tisíc druhů biovýrobků. Neplatí, že bio = zdravá výživa pro lidi s dietou. Ovšem zdravější typy potravin se s označením bio pojí nepřímo. Zákazníci je totiž vyžadují- spojují si bio s přínosem pro své zdraví. Proto častěji najdete biomouku celozrnou než bílou, bio hnědý třtinový cukr než bílý řepný a podobně.

Jak bio nakupovat? Na mnoho způsobů

Největší odbyt biopotravinám dnes tvoří supermarkety. Najdete je v téměř každém řetězci, někdy ve speciální sekci, nicméně častěji mezi ostatními potravinami řazené klasicky podle kategorií. Pokud je vám sympatické podporovat menší obchody, v řadě obcí existuje prodejna zdravé výživy nebo bezobalový obchod, kde lze biopotraviny sehnat, často s jiným sortimentem než v supermarketech.

Velmi důležitou cestou nákupu je také přímý prodej biopotravin. Umožňuje zemědělci prodat svoje výrobky přímo zákazníkovi bez dalších prostředníků. Pro životní prostředí i pro vaši peně­ženku je tak nákup přímo u pěstitele jedno z nejvýhodnějších řešení. Zkuste si najít nejbližšího biosedláka, bioselku v naší Ekomapě.

Hojně využívanou službou je také prodej biopotravin přes internet. 

Je bio dražší? Je, ale dá se na to vyzrát

Biopotraviny jsou obecně dražší. Některé méně, některé více, záleží na celkových nákladech výroby. Ekozemědělci mají většinou o trochu nižší výnosy, výrazně větší podíl ruční práce a vyšší náklady spojené s certifikací bio. Důvěru, kterou v bio máme zaručuje přísný systém kontroly a označování produktů. Na ceně biopotravin se projevuje také prostý fakt, že primární suroviny jsou dražší a méně dostupné, a na trhu existuje menší konkurence. V ekologickém zemědělství vše roste přirozeně. To znamená, že rostliny a zvířata mohou růst o něco déle, což se prakticky ukáže i na jejich finanční hodnotě.

Pro běžného spotřebitele není jednoduché cenu potravin správně vnímat. Mnoho běžných potravin je naopak velmi levných a jejich cena často nepokrývá výrob­ní náklady, vůbec se k nim nepočítají náklady na škody na život­ním prostředí (tzv. externality). Přitom kdybychom nakupovali o trochu menší množství jídla a více základních surovin přímo od farmářů, mohli bychom jíst téměř vše v biokvalitě, a to za stejný obnos peněz, jaký vydáváme například při „výhodných" nákupech v hypermarketech.

Záleží hodně na tom, kde a jak se rozhodneme biopotraviny nakupovat: přímý nákup u ekozemědělce nebo v bioklu­bech je cenově příznivější.

České bio? Ano, ale málo

Největším zpracovatelem a distributorem biopotravin v ČR je PRO-BIO, obchodní společnost. Provozuje vlastní bio­mlýn, zpracovnu a balírnu. Mezi další dodavatele biopotra­vin patří firmy Country Life a Bionebio. Českých potravinářských firem, které se rozhodly vyrábět kromě konvenční výroby také v biokvalitě, začíná přibývat, vedou mezi nimi mlékárny.

Poptávka po biopotravinách rok od roku roste, nyní se hovoří přímo o boomu. Dle toho se zvyšuje i počet míst, kde lze bio nakoupit, stejně jako sortiment. Bohužel této rych­losti neodpovídá nárůst počtu českých potravin produkujících ekozemědělců a chybí také zpracovatelé, proto se k nám nadpoloviční většina prodávaných biopotra­vin dováží. Nejde jen o exotické potraviny, které u nás zís­kat nemůžeme, ale také o mléčné produkty, maso, obilniny a různé zpracované biopotraviny jako ovocné šťávy a nápo­je, omáčky, pomazánky, džemy, sladidla, cukrovinky, oleje a tuky. Většina tohoto zboží pochází z Německa, Itálie, Rakouska, Nizozemska a Belgie, výjimkou není však ani biopohanka z Číny.

Dovoz potravin na velké vzdálenosti přitom může stírat výhody z ekologického pěstování, proto je z hlediska přemýšlivého zákazníka důležité i u biopotravin zohledňovat místo původu a podporovat místní a české eko­zemědělce a výrobce.

Kde koupit bio a místní potraviny na jižní Moravě? Najděte si v Ekomapě!

Nevíte, kde v Brně ve vaší městské části nejblíž nakoupit místní biopotraviny? Nebo kde je nejlepší vyzvednout si bedýnku čerstvé zeleniny od jihomoravského ekofarmáře cestou z práce? Podívejte se na přehlednou Ekomapu. Najdete zde obchody, které prodávají biopotraviny (mimo super a hypermarkety), odběrná místa bedýnek, farmářské trhy, ale i další ekologicky šetrné varianty nakupování i trávení volného času.

V Brně každoročně organizujeme biojarmark, který je místem setkání ekologických zemědělců, místních výrobců potravin a spotřebitelů, kteří mají rádi jídlo zblízka. Je to akce, kterou se snažíme podporovat rozvoj trhu s bioprodukty a propagovat stravování zdravé jak pro spotřebitele, tak pro krajinu.

Několik rad na závěr

Buďte svému jídlu blíž:

  • upřednostňujte české výrobky, domácí stravu a místní speciality
  • při nákupu upřednost­ňujte menší soukromé obchody s potravinami
  • zásobujte se přímo u ekozemědělce z vašeho okolí
  • staňte se čle­nem bioklubu nebo založte s přáteli svůj vlastní
  • kupuj­te místní biopotraviny, kdykoliv je to možné
  • kupujte bio­potraviny
  • vytvořte skupinu odběratelů a objednávejte si kvalitní české potraviny ve velkém přímo u výrobců
  • nakupujte na tržnici od našich pěstitelů a zahrádkářů a ne u prodejců nakupujících zeleninu a ovoce z velkoobchodů
  • pokud u vás již tržnice nefunguje, pokuste se o její znovu­obnovení
  • pěstujte a zahradničte sami, je to osvědčený způ­sob, jak dostat na svůj stůl čerstvé místní biopotraviny

Shrnutí - proč přepnout na BIO?

Biopotraviny jsou zdravé, kvalitní a chutné. Jejich nákupem podporujeme ekologické zemědělství, které je šetrné k životnímu prostředí a tím pádem dlouhodobě výhodné pro nás všechny.

Více informací na

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 12. 2024