Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Dopady současného intenzivního zemědělství škodí přírodě a neprospívají ani našemu zdraví. Z rozlehlých lánů polí je splavována úrodná půda, chybí meze a remízky pro přirozený život ptáků a drobné zvěře. Ve velkokapacitních chovech jsou často ve špatných podmínkách chovány miliony hospodářských zvířat. Stále rostoucí množství umělých hnojiv a chemických postřiků zhoršuje kvalitu potravin, které denně konzumujeme. A to je jeden z důvodů, proč se v zahraničí i u nás čím dál více rozvíjí ekologické zemědělství. Ekologické zemědělství nepoužívá rizikové chemické látky a zajišťuje důstojné podmínky pro chovaná zvířata. Výrobky pocházející z ekologických farem jsou označovány jako biopotraviny.
Bioprodukty neobsahují zbytky pesticidů, průmyslových hnojiv a antibiotik, protože nesmějí být zvířatům přidávána do potravy. Při zpracovávání biopotravin je zakázáno používat chemická aditiva (umělá barviva, sladidla, konzervační látky nebo syntetické chuti) a metody jako ionizující ozařování nebo genetické inženýrství. Navíc jsou celou cestu z pole až na pult obchodu přísně sledovány kontrolními organizacemi pro ekologické zemědělství.
Biopotraviny vyrobené v České republice poznáte podle národní bioznačky - tzv. zelené zebry. Kromě ní najdete na výrobku také kód příslušné certifikační organizace. Všechny biopotraviny prodávané v EU mají také evropskou bioznačku - zelený list z hvězdiček. Čeští distributoři povinně na obalech umisťují obě značky. Kromě toho musí být na obale potravin napsána země původu zemědělských surovin, ze kterých je výrobek vyroben. Více na webu Ministerstva zemědělství.
V kvalitě bio si dnes můžeme koupit téměř cokoliv. Nejen obiloviny a luštěniny, ale i maso, máslo a mléčné výrobky, zeleninu, ovoce, celozrnné i bílé těstoviny, dětskou výživu, pochoutky jako chipsy, víno, čokoládu nebo uherák z nefalšovaného biovepřového. Na českém trhu najdeme již několik tisíc druhů biovýrobků. Neplatí, že bio = zdravá výživa pro lidi s dietou. Ovšem zdravější typy potravin se s označením bio pojí nepřímo. Zákazníci je totiž vyžadují- spojují si bio s přínosem pro své zdraví. Proto častěji najdete biomouku celozrnou než bílou, bio hnědý třtinový cukr než bílý řepný a podobně.
Největší odbyt biopotravinám dnes tvoří supermarkety. Najdete je v téměř každém řetězci, někdy ve speciální sekci, nicméně častěji mezi ostatními potravinami řazené klasicky podle kategorií. Pokud je vám sympatické podporovat menší obchody, v řadě obcí existuje prodejna zdravé výživy nebo bezobalový obchod, kde lze biopotraviny sehnat, často s jiným sortimentem než v supermarketech.
Velmi důležitou cestou nákupu je také přímý prodej biopotravin. Umožňuje zemědělci prodat svoje výrobky přímo zákazníkovi bez dalších prostředníků. Pro životní prostředí i pro vaši peněženku je tak nákup přímo u pěstitele jedno z nejvýhodnějších řešení. Zkuste si najít nejbližšího biosedláka, bioselku v naší Ekomapě.
Hojně využívanou službou je také prodej biopotravin přes internet.
Biopotraviny jsou obecně dražší. Některé méně, některé více, záleží na celkových nákladech výroby. Ekozemědělci mají většinou o trochu nižší výnosy, výrazně větší podíl ruční práce a vyšší náklady spojené s certifikací bio. Důvěru, kterou v bio máme zaručuje přísný systém kontroly a označování produktů. Na ceně biopotravin se projevuje také prostý fakt, že primární suroviny jsou dražší a méně dostupné, a na trhu existuje menší konkurence. V ekologickém zemědělství vše roste přirozeně. To znamená, že rostliny a zvířata mohou růst o něco déle, což se prakticky ukáže i na jejich finanční hodnotě.
Pro běžného spotřebitele není jednoduché cenu potravin správně vnímat. Mnoho běžných potravin je naopak velmi levných a jejich cena často nepokrývá výrobní náklady, vůbec se k nim nepočítají náklady na škody na životním prostředí (tzv. externality). Přitom kdybychom nakupovali o trochu menší množství jídla a více základních surovin přímo od farmářů, mohli bychom jíst téměř vše v biokvalitě, a to za stejný obnos peněz, jaký vydáváme například při „výhodných" nákupech v hypermarketech.
Záleží hodně na tom, kde a jak se rozhodneme biopotraviny nakupovat: přímý nákup u ekozemědělce nebo v bioklubech je cenově příznivější.
Největším zpracovatelem a distributorem biopotravin v ČR je PRO-BIO, obchodní společnost. Provozuje vlastní biomlýn, zpracovnu a balírnu. Mezi další dodavatele biopotravin patří firmy Country Life a Bionebio. Českých potravinářských firem, které se rozhodly vyrábět kromě konvenční výroby také v biokvalitě, začíná přibývat, vedou mezi nimi mlékárny.
Poptávka po biopotravinách rok od roku roste, nyní se hovoří přímo o boomu. Dle toho se zvyšuje i počet míst, kde lze bio nakoupit, stejně jako sortiment. Bohužel této rychlosti neodpovídá nárůst počtu českých potravin produkujících ekozemědělců a chybí také zpracovatelé, proto se k nám nadpoloviční většina prodávaných biopotravin dováží. Nejde jen o exotické potraviny, které u nás získat nemůžeme, ale také o mléčné produkty, maso, obilniny a různé zpracované biopotraviny jako ovocné šťávy a nápoje, omáčky, pomazánky, džemy, sladidla, cukrovinky, oleje a tuky. Většina tohoto zboží pochází z Německa, Itálie, Rakouska, Nizozemska a Belgie, výjimkou není však ani biopohanka z Číny.
Dovoz potravin na velké vzdálenosti přitom může stírat výhody z ekologického pěstování, proto je z hlediska přemýšlivého zákazníka důležité i u biopotravin zohledňovat místo původu a podporovat místní a české ekozemědělce a výrobce.
Nevíte, kde v Brně ve vaší městské části nejblíž nakoupit místní biopotraviny? Nebo kde je nejlepší vyzvednout si bedýnku čerstvé zeleniny od jihomoravského ekofarmáře cestou z práce? Podívejte se na přehlednou Ekomapu. Najdete zde obchody, které prodávají biopotraviny (mimo super a hypermarkety), odběrná místa bedýnek, farmářské trhy, ale i další ekologicky šetrné varianty nakupování i trávení volného času.
V Brně každoročně organizujeme biojarmark, který je místem setkání ekologických zemědělců, místních výrobců potravin a spotřebitelů, kteří mají rádi jídlo zblízka. Je to akce, kterou se snažíme podporovat rozvoj trhu s bioprodukty a propagovat stravování zdravé jak pro spotřebitele, tak pro krajinu.
Buďte svému jídlu blíž:
Biopotraviny jsou zdravé, kvalitní a chutné. Jejich nákupem podporujeme ekologické zemědělství, které je šetrné k životnímu prostředí a tím pádem dlouhodobě výhodné pro nás všechny.