Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
V komunitou podporovaném zemědělství (KPZ) sdílí drobný zemědělec a jeho zákazník rizika a výnosy zemědělského hospodaření bez dalších prostředníků: jejich vztah je založen na smlouvě o partnerství. Komunitou podporované zemědělství vytváří poptávku po existenci drobných rodinných farem, které hospodaří s ohledem na životní prostředí. Zemědělci vyrábějí potraviny pro konkrétní lidi ve svém okolí, kteří je respektují jako důležité členy místního společenství. Komunitou podporované zemědělství je rozšířeno v USA, Francii, Velké Británii a dalších nejen evropských zemích.
Uveďme si jeden ze způsobů KPZ: Skupina zákazníků se seznámí s drobným zemědělcem ze svého okolí (zpravidla biozemědělcem) a předplatí si u něj na několik měsíců předem podíl z produktů farmy - zelenina, ovoce, mléčné výrobky apod. Každý týden či čtrnáct dní si pak z určeného odběrného místa lidé vyzvedávají svůj podíl potravin, které jsou se aktuálně urodily a jsou k dispozici. Sedlák má jistotu odbytu a peníze předem, což mu umožňuje investovat do rozvoje svého hospodaření. Zákazníci získávají sezónní potraviny z důvěryhodného zdroje a navíc mohou nahlédnout do procesu, jak se potraviny pěstují a dále zpracovávají.
Ekologický institut Veronica se zřizováním a sledováním skupin KPZ v Brně a okolí věnuje již od roku 2012. Více informací i jednotlivých skupinách KPZ v Brně, včetně kontaktů a odběrných míst.
Plánujete založit KPZ skupinu, chcete šířit téma dále, nebo se jen dozvědět bližší informace?
Napište Markétě Honzové na marketa.honzova@veronica.cz a seznámíme vás s aktuální situací.
Navštivte web o komunitou podporovaném zemědělství www.kpzinfo.cz