Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Původ květin Pokud Vás při návštěvě květinářství zaujal téměř dokonalý, jaksi až „plastikově“ nepřirozený vzhled nabízených řezaných květin, je to první krůček k přemýšlení o environmentálních souvislostech a dopadech květinového průmyslu. Další myšlenka pak možná zabloudí k přeplněnému sortimentu květinářství v kteroukoliv roční dobu, o exotičnosti řady nabízených květin nemluvě.
Většina řezaných květin, které si koupíme v obchodě, pochází ze zemí, jako je Keňa, Kolumbie, Ekvádor a Zimbabwe – to jsou jejich největší producenti. Letadla do Evropy přilétají i ze Zambie, Thajska, Indie a Jižní Afriky. Tyto květiny často projdou květinovými burzami v Holandsku a poté jsou prodávány v jiných evropských zemích. Je proto těžké zjistit, odkud je konkrétně zrovna naše kytice.
Konvenční způsob pěstování květin se neobejde bez intenzivního používání pesticidů a dalších agrochemikálií. Tyto látky provázejí celý produkční řetězec, počínaje dezinfikováním půdy, aplikováním nejrůznějších preventivních postřiků proti škůdcům a chorobám, postřikem před samotným uříznutím květu a konče ochrannou lázní před převozem, jež má zajistit zpomalení dýchacího procesu a udržení čerstvosti květin. Dezinfekci proti škůdcům provádějí zahradníci každý den. Tyto chemikálie mají různé stupně toxicity. Některé z nich jsou vysoce jedovaté. Někde používají chemikálie, které jsou už v Evropě nebo v USA řadu let zakázány, neboť způsobují rakovinu. Květinový průmysl je také velice náročný na spotřebu vody a v regionech s hustou sítí květinových farem v kombinaci se špatným vodním hospodařením se často stává, že místní obyvatelé svádějí boje o vodu s květinovými magnáty.
Řešením problému není bojkot květin ze strany spotřebitelů v průmyslově vyspělých zemích světa. Květinový průmysl i přes veškeré nedostatky dává práci mnoha lidem v rozvojových zemích. Určité šance na zlepšení podmínek v květinovém průmyslu skýtají certifikační projekty, které se setkávají s většími či menšími úspěchy. Informovanost českých spotřebitelů o problémech květinového průmyslu je takřka nulová, a proto u nás na certifikované květiny ani nenarazíme. Nevznikla po nich potřebná poptávka – tedy alespoň prozatím. Zatím se můžeme jen ptát a zjišťovat si informace.
Fungující holandská certifikace „Fair Flowers Fair Plants" zahrnuje ekologická a zároveň sociální kritéria (fair trade) pro pěstování; spadají sem řezané i hrnkové květiny. Nejbližší pěstitelé a obchodníci s tímto logem jsou v Rakousku a Německu; www.fairflowersfairplants.com.
V Evropě jsou rozšířené i květiny s certifikací Fairtrade. Poznáte je podle modrozelené známky, kterou spravuje organizace Fairtrade International. Aby byla zajištěna nezávislost kontroly, na dodržování standardů certifikace dohlíží třetí strana - firma Flo-Cert.
Pokud se nechceme vzdát potěšení z barevné kytice, je řešením koupě květin hrnkových? I hrnkové kytky se pěstují pomocí obdobných praktik. Jediný rozdíl je v tom, že si v tomto případě Česká republika prozatím dokázala udržet svou tradici, tudíž většina z nich je alespoň v sezóně z blízkého okolí. Pokud nevlastníme zahrádku anebo nemáme čas na její údržbu, zřejmě nejsnazší cestou za květinami budou výpravy na místní zelinářské tržiště. Alespoň v sezóně je zde možné natrefit na pár prodavačů s nabídkou čerstvých sezónních květin, v květináči i řezaných.
Pokud musíte nutně koupit řezanou květinu, vyhýbejte se rostlinám s drátem omotaným kolem stonku a propíchnutým květním lůžkem. Takové rostliny jsou svými zraněními oslabeny a ve váze dlouho nevydrží.
Když už se u Vás doma nakonec řezané květiny přece jen nějak objeví, nabízíme pár tipů, jak je udržet po zbytek jejich života ve váze co nejdéle svěží.
Náhodně lze v květinářstvích narazit na různé certifikované dovozové květiny. Bohužel je to většinou jen nechtěné kouzlo, o kterém nevědí ani prodavačky, možná se sem jen dostalo zboží určené na sousední trh.
V České republice už najdeme první vlašovky, které prodávají fairtradové květiny, podívejte se do naší Ekomapy.
Podpořeno Nadací Veronica prostřednictvím výtěžku sbírky Společně pro přírodu.