Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Společné tvoření je nejen zábava, ale také skvělý způsob, jak děti naučit základům udržitelnosti a ukázat, že krásné Vánoce lze prožít i bez zbytečného plýtvání. Ať už sáhnete po přírodních materiálech, recyklovaných předmětech nebo starých věcech, kterým dáte nový život, každá z těchto aktivit pomůže nejen posílit rodinné vazby, ale i přispět k ochraně naší planety.
Máme pro vás nápady na vánoční aktivity, které zapojí děti i rodiče, podpoří rodinnou spolupráci a přinesou radost z vlastnoručně vyrobených dekorací nebo dárků.
Pojďme se tedy podívat na jednoduché, kreativní a ekologické tipy, které rozzáří nejen vaše domovy, ale i dětská srdce!
starý hrneček
včelí nebo sojový vosk
knot
2 hrnce (menší a větší)
vodu
vařečku
sporák
esenciální olej libovolné vůně
sušené bylinky (doporučuji levanduli, měsíček nebo růži)
špejli a kolíček k přichycení knotu
Postup:
Do většího hrnce napustíme vodu. Menší hrnec vložíme do většího a vytvoříme vodní lázeň.
Hrnce dáme na sporák a do menšího hrnce dáme včelí nebo sojový vosk. Sporák zapneme a počkáme než se vosk rozpustí. Podle potřeby mícháme.
Podle velikosti hrnečku si nachystáme správnou délku knotu a dáme ho do hrnečku, Aby se nám knot nepotopil, tak ho přichytíme kolíčkem o špejli. Špejli položíme křížem na vrch hrnku.
Rozpuštěný vosk nalijeme do hrnku.
Můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje a nasypat trochu bylinek.
Počkáme než vosk ztuhne.
Svíčka je hotová.
Pokud chceme svíčku darovat a zabalit ji, co nejvíce ekologicky, zabalíme ji například do novinového papíru.
Pokud chceme alternativní vánoční stromeček, můžeme si vyrobit stromeček z “mrtvého dřeva”. Při této příležitosti můžeme dětem vysvětlit, co to je to mrtvé dřevo a jakou funkci má v lese a krajině.
Co budeme potřebovat:
větve, větvičky a klacíky různých velikostí
provázek
vánoční ozdoby
Postup:
Nasbíráme s dětmi větve, menší větvičky a klacíky různých velikostí. Počet a velikost větví závisí na tom, jak chceme mít stromeček velký.
Poskládáme je od nejmenší větve až po největší.
Svážeme je pomocí provázku (skvělá aktivita pro děti na procvičení jemné motoriky.
Stromeček zavěsíme na stěnu.
Ozdobíme nejlépe vlastnoručně vyrobenými ozdobami.
Zabalenou svíčku můžeme dát pod stromeček, kde bude vyčkávat na svého příjemce.
Stromek můžeme ozdobit i našim ptačím kamarádům. Díky jedlým ozdobám můžeme ptáky přikrmovat na zahradě, v lese nebo v parku. Během Vánoc jim tak symbolicky můžeme připravit ptačí hostinu.
Co budeme potřebovat:
směs semínek, obilovin a ořechů
tuk - živočišný nebo rostlinný
jablka
provázek
vykrajovátka na cukroví
Postup:
V míse smícháme tuk (sádlo, kokosový tuk..) se směsí semínek, obilovin a ořechů. Pokud potřebujeme tuk rozehřát, vytvoříme si vodní lázeň a tuk rozehřejeme.
Jablka rozkrojíme na polovinu a vydlabeme z nich dužinu.
Směsí tuku, semen, obilovin a ořechů naplníme jablka. Další alternativou je vytvořit ze směsi kouli nebo pomocí vykrajovátek na cukroví vytvořit další tvary.
Na jablka, koule a další tvary přivážeme provázek, abychom mohli jedlé ozdoby pověsit na stromy a keře.
Teď už stačí pověsit ozdoby stromy a keře do zahrady, lesa nebo parku.
Máme hotovo, teď už jen stačí vzít dalekohled a pozorovat, jaké druhy ptáků létají na semínko-lojové pochoutky nebo krmítko.
Pokud vás pozorování ptáků na krmítku baví, zúčastněte se akce České společnosti ornitologické - Ptačí hodinka, která se koná 10.-12.1.2025. Více informací najdete: https://ptacihodinka.birdlife.cz/
Šťastný a tvořivý vánoční čas :)